‘The 12 Tenors’ Yeniden Türkiye’de
20 Ekim 2011 Perşembe - 10:12     3.102 kez okundu.    
‘The 12 Tenors’ Yeniden Türkiye’de

‘The 12 Tenors’ Yeniden Türkiye’de

Ünlü tenor grubu The 12 Tenors topluluğu yoğun istek nedeniyle 27- 30 Ekim 2011 tarihleri arasında TİM Show Center’da bir yıl aradan sonra hayranlarıyla yeniden beraber olacak.

 Her bir grup üyesi West End ve Broadway gibi müzikallerde başrol oynamış tenorlar, biraraya gelerek yarattıkları bu farklı çalışmayla Avrupa ve Amerika’da geniş bir hayran kitlesine sahip olmuşlardır. Dört gün sürecek konserlerinin repertuarında yine birbirinden sevilen unutulmaz klasik ve modern parçalar yer alıyor. Bunların arasında ‘O Sole Mio’, ‘Hey Jude’, ‘Imagine’, ‘Nessun Dorma’, ‘Volare’ gibi birçok sevilen şarkılar sayılabilir. Tenor; erkek sesleri arasında en ince, en tiz anlamına gelmektedir. Bariton seslerin hemen üzerinde yer alan tenorların çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz: Heldentenor; güçlü, karakteristik ve kalıcı sesler, (kahramanımsı tenorlar) daha ziyade Wagner ve Strauss’un eserlerinde yer alır. Dramatik Tenor: Fransız ve İtalyan operalarında yer alan güçlü ve kalıcı seslerdendir. Lirik Tenor: Yukarıdaki tenor çeşitlerine tamı tamına zıt olarak, ince, yumuşak tonlarda, daha sessiz ve yumuşak repertuarlarda kullanılır. Tenor altino (çok tiz tenor), tenor forza (lirik, kalıcı tenor), tenor grazia ( zarif ve kibar tenor), tenor robusto (bariton tonlara yakın tenor), spinto (parlak ve zorlanarak tonlandıran tenor). Tenorlar, kadın seslerine falsetto stiliyle yaklaşırlar. Tam kadın sesinde olan tenorlara ise Kontr tenor adı verilmektedir.  Tenor kelimesi Latince ‘tenere’ yani ‘tutmak’ anlamına gelmektedir. 13.yüzyıldan itibaren Rönesans döneminde ve hatta Ortaçağ’dan bu yana müziğin temelini oluşturan tenor sesler,  enstrümanlarda veya vokallerin ses skalaları nda bir renk olarak çok önemli yer teşkil etmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.