‘The Beatles’a Saygı’ Performansıyla Cristina Zavalloni Konseri
19 Şubat 2014 Çarşamba - 07:30     1.831 kez okundu.    
‘The Beatles’a Saygı’ Performansıyla Cristina Zavalloni Konseri

‘The Beatles’a Saygı’ Performansıyla Cristina Zavalloni Konseri

Pek çok duayen müzisyenle çalışma fırsatı yakalayan ünlü ve yetenekli caz vokalisti Cristina Zavalloni, 6 Mart 2014 Perşembe günü efsane ‘The Beatles’ grubunun orijinal repertuarına sadık kalarak Virtuozi Italiani Orkestrası eşliğinde bir konser gerçekleştirecek.

‘Homage to The Beatles’ başlıklı çalışmasıyla Zorlu Performans ünlü şarkıcı Cristina Zavalloni, bugüne kadar Londra Senfoni, BBC Senfoni, RAI, Schoenberg Topluluğu ve Los Angeles Filarmoni orkestralarında konserler gerçekleştirmiştir. Oda müziğinden, operalara, caz şarkılarından, pop müziğine kadar geniş bir repertuara sahip olan sanatçı, bugüne kadar bir çok tanınmış şarkıcı, müzisyen ve orkestra şefleriyle çalışan Virtuozi Italiani Orkestrası ile uzun zamandır çalışmaktadır. Orkestranın şefi Aldo Sisilio’nun yönetiminde çok zengin bir repertuarla müzikseverlerin huzuruna çıkan Virtuozi Italiani Orkestrası, Diaposon d’or, Choc de la Musique, Five Stars- Goldberg ödüllerine sahiptir. The Beatles grubu İngiltere’nin Liverpool kentinde kurulmuş 60’lı yıllarda popülerliği artmış bir müzik grubudur. Pek çok satış rekoru kıran albümleri, 50’nin üzerinde liste başını yakalamış şarkıları ile Amerika’da büyük başarı elde eden grubun kurucularından John Lennon, 1950’li yıllarda Elvis Presley’in etkisinde kalarak Rock’n Roll ile ilgilenmeye başlamıştır. Arkadaşı Pete Shotton’la ‘The Quarymen’ grubunu kuran Lennon, elemanlarının enstrümanlarındaki yetersizliğinden rahatsız olmaktadır. Bir parti sırasında Paul Mc Cartney ile tanışan Lennon, o’nu gruba alarak ‘The Beatles’ grubunun ilk temelini atmıştır. Paul Mc Cartney’in ardından gruba katılan genç gitarist George Harrison’la beraber grup ilk demo’sunu kayıt etmiştir. Ancak bir yıl sonra dağılan gruptan John Lennon ile Paul Mc Cartney kalarak yollarına devam etmişlerdir. Paul Mc Cartney, The Sickless ismini taşıyan grubunun adını ritm anlamına gelen ‘beat’ isminden esinlenerek ‘Beatles’ olarak değiştirmiştir. Almanya’da plak ve konser çalışmalarına devam eden grup, bateristlerinin ani ölüm ü üzerine yeni bateristleri Pete Best ile yollarına devam etme kararı almışlardır. Beğeni toplayan grup albüm ve konser çalışmaları yaptığı esnada Beatles’ın imajını oluşturan saç şekli ne uymayan davulcu Pete Best gruptan ayrılmıştır. Bu olayın ardından The Beatles’ın ana elemanlarından biri olan Ringo Starr yeni davulcu olarak gruba dahil olmuştur. 1962 yılında unutulmaz şarkıları ‘Love Me Do’’yu single halinde çıkaran grup, ilk yıl listelerde 17 numaraya yükselmiştir. İkinci single’ı ‘Please, Please Me’ ile listelerde ikinci sıraya yükselen grup, İngiltere’de Beatlemania çılgınlığı ile büyük fırtınalar koparmıştır. Grubun ilk ‘bir numara’ olan hiti ise ‘From Me To You’ şarkısıdır. İlk turnelerine 1963 yılında çıkan grup, turnenin en küçük grubu olarak çıktığı yolculukta dengeleri alt üst ederek müzik piyasasında aranan ve en başarılı gruplar arasına girmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.