‘Türkiye Fahri Vatandaşı ‘ Maria Tanase’i Anma Gecesi
22 Kasım 2013 Cuma - 11:28     1.905 kez okundu.    
‘Türkiye Fahri Vatandaşı ‘ Maria Tanase’i Anma Gecesi

‘Türkiye Fahri Vatandaşı ‘ Maria Tanase’i Anma Gecesi

Romen halk müziklerini ve kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla Avrupa’da, Amerika’da ve ülkemizde konserler veren ve Romen Tangosu’nun Kraliçesi olarak tanımlanan Maria Tanase 100. Doğum Günü’nde 23 Kasım 2013 Cumartesi saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek bir konserle anılacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, Romen Dimitri Cantemir Kültür Merkezi, Golden Bridge Uluslararası Kültür ve Sanat Organizasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ‘Romanya Milli Günü’nü adına bir araya gelecekler. Romen kökenli İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Arzu Bozkurt, Maria Tanase’in repertuarından şarkılar söyleyecek. Romen pan flüt sanatçısı Nicole Voiculet ile düet gerçekleştirecekleri konser aynı zamanda ‘Pan Flüt Eşliğinde Maria Tanase’i Anma Gecesi’ olarak düzenlenmektedir. 30 yılı aşkın süredir dünyanın pek çok köşesinde konserler veren ünlü usta George Zamphir’in öğrencisi Nicole Voiculet, Romen folkloruna yeni bir soluk getirmiştir. Kutsal müzikten, çağdaş müziğe pan flütün tarihçesinden gelişimine kadar Romen müziklerini, örf ve adetlerini dünyaya tanıtan Nicole Voiculet, dünyaca tanınmış bir sanatçıdır. Doğumunun 100.yılında anılan sanatçı Maria Tanase, 1941 yılında bir ilkbahar günü İstanbul’a konser vermeye gelmiştir. Bir süreliğine Taksim Gazinosu’nda şarkı söyleyen sanatçı başarılı Türkiye turnesinin ardından Türkiye Fahri Vatandaşı unvanı ile ödüllendirilerek ülkesine dönmüştür. Resmi adı Romanya Cumhuriyeti olan Romanya Balkanların kuzeyinde yer almakta olup küçük bir kıyısı ise Karadeniz’e dayanmaktadır. Arkeolojik kazılarda dünyanın en eski insan fosillerinin bulunduğu Romanya’da en eski fosil 42.000 yaşındadır. Traklar’ın kurmuş olduğu Daçya Krallığı’ndan sonra Roma istilasına maruz kalan bölge Hunlar, Gotlar, Slavlar, Avarlar, Peçenek, Kuman, Tatarlar ve Macarların istilalarına uğramıştır. 14.yüzyılda Eflak ve Boğdan Beylikleri kurulan ülke bu kez 15.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında kalmıştır. Osmanlılara vergi veren Eflak ve Boğdan Beylikleri adeta tampon bölge durumunda kalmışlardır. Savaşlarda Osmanlı’ya asker yardımı yapan beyliklerin yöneticilerini (voyvodalar) Osmanlı padişahları tayin etmişlerdir. 19.yüzyılda Osmanlı- Rus Savaşı’nı kaybeden Osmanlılar, antlaşmalar yoluyla ülkeyi ellerinden çıkartmak zorunda kalmışlardır. 1881 yılında krallığını kurduğunu ilan eden Romanya, II.Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın safhına geçerek faşizm rejimine yönelse de Romanya Halk Cumhuriyeti’nin ilanı engellenememiştir. Romen tarihine adını yazdıran Nikolai Çavuşesku, gerçekleşen darbe sonucunda kurşuna dizilerek idam edilmiştir. 1989 yılından sonra Batı tipi demokrasiye geçen Romanya, 2004’te NATO’ya, 2007’de de Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmuştur.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.