‘Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ Konser Kampı’nda
14 Ağustos 2013 Çarşamba - 10:01     1.752 kez okundu.    
‘Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ Konser Kampı’nda

‘Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ Konser Kampı’nda

Sabancı Vakfı’na bağlı olan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)’nın 2009 yılından bu yana destekledikleri ‘Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ 15 Ağustos – 6 Eylül 2013 tarihleri arasında şef Cem Mansur yönetiminde büyük bir konser hazırlığı için kampa giriyor.

Sabancı Üniversitesi’nde geçirecekleri kamp süresince 2 Eylül 2013 Pazartesi günü ünlü kemancı Shlomo Mintz’le Aya İrini’de verecekleri konsere ve ardından çıkacakları İtalya turnesine hazırlanacaklar. Türkiye’de ve yurtdışında bulunan 14 konservatuardan elemelerle seçilen 80 öğrencinin oluşturduğu ‘Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ konser provaları dışında çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Genç müzisyenler  ‘Demokrasi Laboratuvarı’nda ‘Gençlik Atölyeleri’ne Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi’nde çocuklarla ‘Farkındalık’ çalışmaları gerçekleştirerek toplumsal duyarlılıkların artması üzerine mesajını vurgulayacaklar. Orkestra, 2 Eylül’de Aya İrini’de verecekleri konserde konuk orkestra ‘Barış İçin Müzik Vakfı Çocuk Orkestrası’nı ağırlayacaklar. Aya İrini’deki konserin ardından Verdi’nin 200.doğum yıldönümü kapsamında İtalya’da 7 konser gerçekleştirecek olan orkestra ilk konserini Ravello Festivali’nde gerçekleştirecek. Beethoven, Rossini ve Bhrams’ın eserlerinden oluşan repertuarla festival sahnesine çıkacak olan ‘Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ turne boyunca Kodaly, Tüzün, Haydn, Verdi ve Bellini’nin eserlerinden de seslendirecekler. Turne kapsamında dünyanın prestijli orkestraları ile aynı sahneyi paylaşacak olan ‘Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ ülkemizin adını en iyi şekilde duyuracaklar. ‘Sabancı Vakfı’ Hacı Ömer Sabancı’nın kuruculuğunda ‘Bu topraklardan kazanılanı, bu toprakların insanları ile paylaşmak’ felsefesinden yola çıkmıştır. 1974 yılında kurulan vakfın gelirlerinden Sabancı ailesinin hiçbir üyesi faydalanmamaktadır. Ülkemizde bir aile tarafından kurulan en büyük vakıf olma özelliğini taşıyan Sabancı Vakfı sosyal ve kültürel kurumların çoğalması için önemli çalışmalarda bulunmuş, bir çok hayır işlerinde aktif olarak rol almışlardır. Vakıf, ülke genelinde 78 il ve ilçesinde okullar, yurtlar, öğretmen evleri, spor tesisleri, sağlık kurumları, sosyal tesisler ve kültür merkezleri hizmete sokmuşlardır. 1974 yılından beri 37000 burs sağlayan vakıf, eğitim, spor ve sanat dallarında başarılı olan öğrencilere de teşvik ödülleri vermektedir. Kültür ve Sanat alanındaki çalışmaları arasında Türkiye Halk Dansları Yarışması, Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu, Uluslararası Ankara Müzik Festivali ve Metropolis Antik Kenti Kazıları’nı sayabiliriz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.