‘Uluslar arası Caz Günü’ İstanbul’da Kutlanacak.
20 Şubat 2013 Çarşamba - 11:28     1.929 kez okundu.    
‘Uluslar arası Caz Günü’ İstanbul’da Kutlanacak.

‘Uluslar arası Caz Günü’ İstanbul’da Kutlanacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), UNESCO, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü’nün katkılarıyla ikincisi İstanbul’da gerçekleşecek olan ‘Uluslar arası Caz Günü’ 30 Nisan 2013 Salı günü konser mekanlarında kutlanacak.

İstanbul kutlamalarında 30 Nisan sabah saatlerinde Galatasaray Lisesi’nde Herbie Hancock ve Wayne Shorter lise öğrencilerinin de katılımıyla özel bir performans gerçekleştirecekler. Aynı gün akşam saatlerinde Aya İrini Müzesi’nde caz piyanistleri Herbie Hancock, John Beasley, Robert Glasper, George Duke, Keiko Matsui, Abdullah İbrahim, Eddie Palmieri, caz vokalistler Dianne Reeves, Al Jarreau, Milton Nascimento, trompette İmer Demirer, Hugh Masekela, Christian Scott, klarnette Hüsnü Şenlendirici, Anat Kohen, kemanda Jean- Luc Ponty, perküsyonda Pedro Martinez birbirlerine eşlik edecekler. ‘Uluslar arası Caz Günü’ evrensel birliğin ve farkındalığın yayılmasında öncülük etmek için caz müzisyenlerinin işbirliğiyle kamuoyunu bir araya getirmek amacıyla dünya ülkelerinde düzenlenen caz etkinlikleridir. Etkinlikler Avustralya, Arjantin, Fransa, Kore, Malezya, Gabon, Tobago, Trinidad başta olmak üzere otuzun üzerinde ülkede gerçekleşecektir. UNESCO Dış İlişkiler Koordinatörü Neil Ford, caz müziğinin her ülke ve kültürde çok sevilerek dinlendiğini belirterek caz müziğinin dünya barışı için önemli bir bağ kuracağını söylemiştir. İstanbul’un doğu ve batıyı birbirine bağlayan bir köprü olarak ‘Uluslar arası Caz Günü’nü ana etkinliklerinin de bu kentte gerçekleşmesinin çok anlamlı olacağını belirtmektedirler. Dışişleri Bakanlığı Kültür Dairesi Başkanı Cem Kahyaoğlu ise bu görüş ve düşüncelere sonuna kadar katıldıklarını ve her türlü desteği bu projeden sakınmayacaklarını belirttiler. Barış sözcüğü uluslar arası alanda düşmanlıkların ortadan kaldırılması, kavga ve savaşların durdurularak uyum, birlik- beraberlik ve huzur içinde yaşamların sürdürülmesini anlatmaktadır. Dünya üzerinde bu ihtiyaçtan yola çıkarak birçok Barış Hareketi, Barış Örgütü gibi çalışmalar ve projeler gerçekleştirilmektedir. Dünya Barış Konseyi ilk olarak 1949 yılında silahsızlanma, ulusal ve küresel güvenlik ve bağımsızlık, insan hakları adına mücadele veren emperyalizm baskısı altında ezilen halklara destek vermek ve zulümleri durdurmak adına kurulmuştur. Kurucusu Frederic Joliot- Curie ‘Barış Herkesin İşidir’ diyerek tüm dünya ülkelerini de örgütünün çatısı altına toplamıştır. Ülkemiz de faaliyet gösteren ‘Barış Derneği’ de Dünya Barış Örgütü’nün üyelerindendir. Dünya Barış Duası Topluluğu ise 1955 yılında Japonya’da kurulmuştur. Masahisa Goi tarafında kurulan örgüt ‘Dünya’da Barış Egemen Olsun’ dualarıyla evrenselleşmeyi hedeflemektedirler. 1988 yılında merkezini New York’a taşıyan örgüt 1990 yılında Birleşmiş Milletler’e bağlı bir kuruluş olarak barış faaliyetlerini sürdürmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.