‘We Will Rock You’ Mayıs Ayında Arena’da
8 Mayıs 2013 Çarşamba - 10:18     1.918 kez okundu.    
‘We Will Rock You’ Mayıs Ayında Arena’da

‘We Will Rock You’ Mayıs Ayında Arena’da

Dünyanın en iyi müzikallerinden ‘We Will Rock You’ dünya turnesinin 10. yılında İstanbul’a geliyor. Efsanevi grup Queen’in solisti Freddie Mercury’nin ölümünün 21.inci yılında unutulmayan 24 şarkısıyla muhteşem müzikal izleyicisiyle buluşacak.

Müzikal 3- 12 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştireceği 16 gösteriyle coşku içinde rock severleri kucaklayacak. Queen grubu ve ünlü aktör Robert de Niro’nun ortak çalışmasıyla Freddie Mercury anısına sahneye konulan müzikal Danimarka, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Hollanda ve Bulgaristan’da da sahnelenecek. Türkiye’de ilk kez sahnelenen müzikal opera ve rock müziği harmanlayarak rock müziğinin güçlü seslerinden Freddie Mercury’nin açtığı yolda anısını ve müziğini yaşatacaklar. 1946 yılında Zanzibar’da dünyaya gelen asıl adı Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury 1991 yılında Londra’da yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak hayata veda etmiştir. Halen dünyanın en güçlü vokalleri arasında sayılan Freddie Mercury ‘ilk Asyalı rock star’ olarak adlandırılmaktadır. Queen grubunun kurucusu ve solisti olarak yeni bir müzik tüm dünyaya tanıtmış ve sevdirmeyi başarmıştır. Geçmişte bir İngiliz kolonisi olan Afrika’da bulunan Tanzanya’ya bağlı Zanzibar bölgesinde dünyaya gelen Freddie Mercury, Hindistan’ın Bombay şehrinde bir yatılı okulunda piyano eğitimi almaya başlamıştır. Liseyi de Bombay’da babaannesinin yanında bitiren sanatçı 1964 devriminde ülkesinden ayrılarak ailesiyle İngiltere’ye yerleşmiştir. İngiltere’de Grafik Tasarım bölümünü bitiren ünlü şarkıcı çok özel bir ses aralığına sahiptir. 4 oktav genişliğindeki sesi konuşma tonunda bariton tınılarına sahip olmakta ancak şarkı söylerken tenor seslere kadar yükselmektedir. Hiçbir vokal eğitimi almayan ve sesindeki nodüllere rağmen ameliyat olmayı red eden sanatçı konserlerinde şarkıların tonlarını zaman zaman aşağı indirmiştir. Çok az nota bilgisine sahip olan sanatçı bestelerinde karmaşık armoniler kullanarak 10 eser bestelemiştir. Bu eserlerin arasında ‘Bohemian Rapsodi’, ‘We Are The Champions’, ‘Somebody to Love’, ‘Don’t Stop Me Now’u sayabiliriz. Queen grubu dışında başarılı solo çalışmalar yapan sanatçı iki albüm çıkartmıştır. ‘Barcelona’ ve ‘Mr.Bad Guy’ albümleri de hit olan sanatçı hayranlık beslediği ünlü opera sanatçısı Monserrat Caballe ile unutulmaz bir düet yapmıştır. Ses performansında ağız, yüz ve diş yapısının önemi Freddie Mercury için de geçerli olmuştur. Görünümünde çok rahatsız olduğu ‘dişlek’ diş yapısından kurtulmak istemesine rağmen ses tınılarının bozulmaması için hiçbir zaman ameliyat olmamıştır. Kedileri çok seven ve evinde 10 kedi beslediğine dair bilgiler verilen sanatçının ‘Delilah’ adlı şarkısını da tüm kedilere ithaf ettiği bilinmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.