‘Wolfgang ve Lorenzo’ Operası Fulya Sanat’ta
2 Ocak 2013 Çarşamba - 11:05     2.192 kez okundu.    
‘Wolfgang ve Lorenzo’ Operası Fulya Sanat’ta

‘Wolfgang ve Lorenzo’ Operası Fulya Sanat’ta

Ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart ve eserlerinin metin yazarı Lorenzo Da Ponte’nin üç opera eseri üzerindeki çalışmalarının konu edildiği opera eseri 4 Ocak 2013 Cuma günü saat 20:00’de Beşiktaş’ta Fulya Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Metin yazarlığını Aydın Büke’nin, müziklerini Paolo Villa’nın yaptığı opera eserinin konusu ise şöyle: 1780 yılında İtalya’ya yerleşen büyük besteci Mozart, libretto yazarı (opera eserlerine konu olacak şiir ve metin yazarı) ararken yolu Lorenzo Da Ponte’yle kesişir. Birlikte dünyaca sevilen üç opera eseri Figaro’nun Düğünü, Cosi Fan Tutte ve Don Giovanni’ye imza atarlar. Dokuz yıl sonra iki arkadaş Figaro’nun Düğünü’nü yeniden sahneye koymak üzere bir araya gelirler. Eserin başrolünü Da Ponte’nin sevgilisi ve o dönemin tanınmış opera sanatçılarından Adriana Ferraresi oynayacaktır. Ferraresi’nin de katkılarıyla düzeltmeler yapılan eser sahnelendikten sonra Mozart ve Da Ponte yeni bir opera eseri siparişi alarak, başarılarını ikiye katlarlar. Mozart ve Da Ponte’nin tarihsel gerçekliklere dayanılarak kurgulamalarla yazılmış, üç opera eserinden müziklerin yer aldığı bu eğlenceli oyun 2012- 2013 opera sezonu boyunca müzikseverlere hoş anılar yaşatacak. Lorenzo Da Ponte, 1749- 1838 yılları arasında yaşamış Venedikli bir opera yazarı ve şairdir. 28 opera eseri kaleme alan Da Ponte’nin yapıtları Mozart ve Antonio Salieri tarafından bestelenmiştir. Gençli yılları İtalya’da geçen Da Ponte, Avusturya’ya giderek, tiyatrolarda şair olarak çalışmaya başladı. İmparator II.Joseph’in emri üzerine İtalyanca, Fransızca, Almanca, İspanyolca şiir ve metinler yazdı. O dönemde Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Salieri, Vicente M.Soler gibi bestecilerle çalıştı. II.Joseph’in ölümü üzerine yeni tahta geçen imparatordan ilgi görmeyince önce Prag’a oradan da Londra’ya geçti. Opera prodüktörü olarak işe başlayan Da Ponte başarısız olunca, ödeyemeyeceği borçlarından da kurtulabilmek için Amerika’ya kaçtı. Kısa bir süre manav dükkanı işleten Da Ponte, New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’ne başvurarak İtalyan edebiyatı üzerine master yaptı. New York operasında işe başlayan Da Ponte kısa zamanda Don Giovanni operasını sahneye koydu. Ölümünden on yıl önce ABD vatandaşlığına kabul edilen Da Ponte yaşamı boyunca bir çok opera eserine libretto yazdı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.