‘Youtube Starı’ Piyanist Valentina Lisitsa İş Sanat’ta
13 Nisan 2014 Pazar - 12:23     4.031 kez okundu.    
‘Youtube Starı’ Piyanist Valentina Lisitsa İş Sanat’ta

‘Youtube Starı’ Piyanist Valentina Lisitsa İş Sanat’ta

2007 yılında Youtube’da yayınladığı Rachmaninof bestesiyle 56 milyon kez tıklama rekoru elde eden ve 90 bin aboneye sahip olan ‘Youtube Starı’ piyano sanatçısı Valentina Lisitsa, 13 Mayıs 2014 Salı günü saat 20:00’de İş Sanat’ta klasik müzik severlerle bir arada olacak.

Eşsiz internet başarısını değerlendirerek Asya, Amerika, Avrupa, Güney Amerika konserleriyle pekiştiren Ukraynalı piyano virtüozu Valentina Lisitsa’nın İş Sanat’taki konserine ünlü Viyana Oda Orkestrası eşlik edecek. 1946 yılında kurulan ve bir çok projede başarılı şekilde yer alan orkestranın şefi Avusturyalı piyano sanatçısı Stefan Vladar olacak. Slavca’da ‘sınır’ anlamına gelen Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Ukrayna’nın eski adı Rutenya’dır. Tarih boyunca Slavlar, İskitler, Hazarlar, Hunlar, Kıpçaklar, Kumanlar, Peçenekler, Oğuzlar, Altınordu Devleti ve Osmanlı Devleti tarafından idare edilen Ukrayna, 1922 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak kurulmuştur. II.Dünya Savaşı’nda 5,8 milyon Ukraynalı yaşamını kaybederken 500.000 Yahudi ise Naziler tarafından katledilmiştir. 1986 yılının Nisan ayında patlak veren Çernobil nükleer reaktör kazası da Ukrayna tarihinin en önemli olaylarından biridir. Kazadan sonra açığa çıkan radyoaktif serpinti nedeniyle 350.000 Ukrayna vatandaşı bölgeden uzaklaştırılmıştır. 1991 yılında alınan ortak kararla Ukrayna, Sovyet yönetiminden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 2004 yılında yapılan başkanlık seçimindeki şaibeli sonuç nedeniyle Turuncu Devrim gerçekleşerek seçimler tekrar yapılmıştır. Bazı tarih kaynaklarına göre Ruslar ve Ukraynalılar 14 ve 16.yüzyılda Doğu İslav kavimlerinden gelmişlerdir. Ancak bazı kaynaklar Ukraynalı ve Belarusların Ruslardan geldiklerini söylemektedir. Ukraynalı tarihçiler ise tüm bu tespitlerin aksine Rusların, Ukraynalılardan geldiğini belirtmişlerdir. Ruslar, Sovyet döneminde Ukraynalılara oldukça yoğun baskılar yapmıştır. Ukrayna halkına Rus kültürü ve dilini zorla dayatmaya çalışan Ruslar, bu olguya karşı çıkan Ukraynalıları hapse atmış ve baskı altına almışlardır. Yıllarca ayrı bir ulus olduklarını ayrı bir dil kullandıklarını kimseye anlatamayan Ukraynalılar bağımsızlıklarının ilanından sonra Ukraynaca’yı resmi dilleri yaparak okul ve iş yaşamlarında yaygın ve yoğun şekilde kullanmışlardır. Sovyet Rus düzenine bağlı ekonomileri ilişkilerin bitmesiyle birlikte sekteye uğramış, fabrikalar kapanmış ve durmuştur. Bu nedenle Ukrayna devleti ekonomik düzenini toparlamak için uzun yıllar uğraşmıştır. Ülkenin maden kömürü rezervleri çok zengin olduğu halde yetersiz teknoloji nedeniyle gelişim olmamış ve sıklıkla ocaklarda gaz patlamaları meydana gelmiştir. Ukrayna, dış ülkelere hurda demir, geniş çaplı borular ve maden kömürü ihraç etmektedir. Tarımı gelişmiş olduğu halde Avrupa Birliği’nin engellemeleri nedeniyle tarım ürünlerini dış satıma açamamaktadır. Doğalgazda Rusya ve Avrupa’ya, petrolde Asya ve Rusya’ya bağımlı olan Ukrayna vatandaşlarının yaşam düzeyi orta durumdadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.