‘Yusuf ile Züleyha’ Süreyya Sahnesi’nde
28 Kasım 2012 Çarşamba - 11:44     2.493 kez okundu.    
‘Yusuf ile Züleyha’ Süreyya Sahnesi’nde

‘Yusuf ile Züleyha’ Süreyya Sahnesi’nde

Türk Operası’na değerli eserler kazandırmış olan ve 2010 yılında kaybettiğimiz opera şefi, besteci, devlet sanatçısı Okan Demiriş’in bestelediği Yusuf ile Züleyha operası

8 Aralık 2012’den itibaren Süreyya Operası’nda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nce sergilenecek. 11, 12, 14, 15 Aralık 2012 tarihlerinde de sahneye konacak eser saat 20:00’de başlayacak. İlk sahnelenişi 1990 yılında Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de yapılan ve Cüneyt Gökçer’in sahnelediği eserin rejisörlüğünü bu yıl Aytaç Manizade yaptı. Libretto’sunu ünlü gazeteci- yazar Nezihe Araz’ın yazdığı eserin orkestra şefi Serdar Yalçın, koro şefi ise operada solist olarak yakından tanıdığımız sanatçı Kevork Tavityan yer alıyor. Yusuf ile Züleyha’nın hikayesi bir hayli öğreti, ibret, hatta günümüzdeki ekonomik yapılanma nın emellerini gösterir. Yusuf, 11 çocuklu ailenin en sevilen evladıdır. Kıskançlık nedeniyle kardeşleri tarafından kuyudan düşüp öldüğü söylenerek, Mısırlı Aziz isimli bir şahsa köle olarak satılır.  Aziz’in genç ve güzel karısı Züleyha, Yusuf’un ahlakının ve yüzünün güzelliğinden etkilenerek genç adama aşık olur. Mısırlı Aziz’in saray dışındaki işlerinin yoğunluğunu fırsat bilen Züleyha, Yusuf’u sürekli yanına çağırmakta ve muhabbetini istemektedir. Yusuf, kendisini himaye eden Mısırlı Aziz’e ihanet etmeyeceğini, harama el uzatmayacağını Züleyha’ya defalarca kez söylemiştir. Güzel ahlakı ve yüzüyle dedikoducu saray kadınlarını dahi kendine aşık eden Yusuf, Züleyha’nın talihsiz iftirası ile Aziz’in emriyle hapse atılır. Suçunu kocasına itiraf eden genç kadın günden güne Yusuf’un aşkıyla eriyip biter. Mısırlı Aziz’de yaşlılıktan ölür. Mısır Firavunu  bir gece gördüğü rüyayı, rüya tabir etmekte nam salmış Yusuf’a anlatmak için huzuruna çağırır. Yusuf tabir ettiği rüyada Mısır’ı yedi yıl kuraklık ve açlık tehlikesinin beklediğini söyler. Firavuna gelecek kötü günler için tedbir olarak ta bolluk günlerinde tasarruf etmeyi öğretir. Bunun üzerine Firavun, Yusuf’u prens ilan ederek, ülkenin tüm ekonomik işlerini, hazinesini genç adama devreder. Yusuf hemen tüm Mısır halkı nın para ve değerli eşyalarını himayesine alır ve karşılığında onlara makbuz verir. Ülkede aç ve sefil insan kalmaması için sokakları tek, tek dolaşırken fakirlik ve açlıktan sefil düşmüş genç bir kadına rastlar. Yokluğunu karşılamak ve ihtiyaçlarını anlamak için genç kadının yanına yaklaşan Yusuf, inleyerek ismini sayıklayan kadını oracıkta tanır. Gözleri karşılaştığında Züleyha kendini kaybeder. Hemen sarayına götürdüğü genç kadını iyileştirir ve kendisiyle evlenir. Züleyha’ya evlendiklerinde bir soru sorar. O’na kocası hayattayken gayri meşru bir ilişkiye girmenin mi yoksa birbirlerini hak ettikleri bu zamanda Tanrı katında da kabul görmüş meşru bir hayatta yaşamalarının doğruluğundan bahseder. Bu hikayede ana tema haram ve helal için doğru ve yanlış yolda insanların zaaflarının onları nerelere götüreceğinden bahseder. Kıtlık zamanını karşılamak için makbuz karşılığı para ve değerli eşyayı koruma altına almak ise ilk bankacılık hareketidir. Bu hikaye de diğer efsaneler gibi içinde bir çok öğretiyi insanlara sunmak için yazılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.