‘Yüzüklerin Efendisi’ Frodo Türkiye’ye Geliyor!
22 Şubat 2014 Cumartesi - 06:58     4.731 kez okundu.    
‘Yüzüklerin Efendisi’ Frodo Türkiye’ye Geliyor!

‘Yüzüklerin Efendisi’ Frodo Türkiye’ye Geliyor!

Vizyona girdiği dönemlerde gişe rekorları kıran ‘Yüzüklerin Efendisi’ filminin Frodo Baggins’i sinema oyuncusu Elijah Wood, Bant isimli bir derginin kuruluş yıldönümü kutlamasında 22 Şubat 2014 Cumartesi akşamı Babylon’da DJ olarak yer alacak.

‘Yüzüklerin Efendisi’ (The Lord of the Rings), Oxford Üniversitesi Profesörü, İngiliz Filolojist J.R.R. Tolkien tarafından yazılmış epik fantezi bir romandır. Ünlü yazar Tolkien’in çocuklara yazdığı ‘Hobbit’ romanının bir devamı olan ‘Yüzüklerin Efendisi’ büyük bir eser olarak ortaya çıkmıştır. Eser 150 milyonun üzerinde satışıyla tüm zamanların en çok satan romanı olmuştur. Roman, ‘Yüzüklerin Efendisi’ ismini ilk çağlarda yaşayan Karanlıkların Lordu Sauron’un Orta Dünya’ya hükmetmek için sonsuz güç kazandıran yüzüğe sahip olmak adına Hobbit’lere açtığı savaşı konu almaktadır. İngiliz kasabalarına benzeyen Hobbit ülkesinin Shire köyünde sakin ve mutlu bir hayat yaşayan Frodo, Sam, Merry, Pippin müttefikleri Gondor, Aragorn,  Boromir, Cüce Gimli, büyücü Gandalf ve Elf Prensi Legolas ansızın büyük Yüzük Savaşı’nın içine girerler. Yazar Tolkien tarafından başlarda sadece 2 ciltlik bir roman olarak yazılacak eser ekonomik nedenlerden dolayı üç cilt halinde basılmıştır. Üç cildin ana başlıkları ‘Yüzük Kardeşliği’, ‘İki Kule’, ‘Kralın Dönüşü’ olarak basılmıştır. Bir çok dile çevrilen ve defalarca basılan ‘Yüzüklerin Efendisi’ 1917 yılından beri yazar tarafından geliştirilen büyük bir destan hikayesinin son bölümüdür. Dinin, mitolojinin, filolojinin ve sanayileşmenin olumsuz etkisinde kalan yazar, I.Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarından da etkilenerek ‘Yüzüklerin Efendisi’ni kaleme almıştır. Eser, modern fantezi edebiyatına etki eden önemli yapıtlardan biri olmuştur. Tolkien’in karakteristik çalışmaları nedeniyle Oxford İngilizce Sözlüğü’nde ‘Tolkienian’ ve ‘Tolkienesque’ sözcükleri olarak literatürdeki yerini almıştır. ‘Yüzüklerin Efendisi’ daima popüler kalarak yazara büyük hayran kitleleri kazandırmıştır. Yazarın kişiliğine ve eserlerine ilişkin kitaplar yazılmıştır. Roman, TV, film, sinema, video oyunları, sanat eserleri, müzikleri ve edebiyatı ile halen kitleleri etkilemeye devam etmektedir. Romanın konusu ise özetle şöyledir: Kara Lord Sauron, Orta Dünya’da yaşayan halkların zaaflarını etkileyecek bir yüzük yaratmıştır. Bu yüzüklerin adı ‘Güç Yüzükleri’dir. Yüzüklerin 3’ü Elf Kralları’na, 7’si dağlarda yaşayan ve madenlerde çalışan becerikli maden ve demir işçilerinin Cüce Kralları’na ve 9’u da güç ve yücelik düşkünü insanlara vermiştir. Bu 19 yüzüğe hükmedecek Tek Yüzüğü kendisi için yaratan Sauron böylelikle tüm dünyaya hükmedebilecektir. Güç yüzüklerinin sahipleri Sauron tarafından aldatıldıklarını anlayınca artık büyük bir savaşın eşiğine gelinmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.