‘Zaman ve Değişim’ Konseri 41.İstanbul Müzik Festivali’nde
9 Haziran 2013 Pazar - 15:34     1.704 kez okundu.    
‘Zaman ve Değişim’ Konseri 41.İstanbul Müzik Festivali’nde

‘Zaman ve Değişim’ Konseri 41.İstanbul Müzik Festivali’nde

41.İstanbul Müzik Festivali konuk sanatçı ve grupları ağırlamaya devam ediyor. Berlin’den gelen ve flüt, obua, klarnet, fagot, korno ve piyano’dan oluşan Berlin Counterpoint Ensemble 19 Haziran 2013 Çarşamba günü saat 20:00’de Süreyya Operası’nda bir konser gerçekleştirecekler.

‘Zaman ve Değişim’ temalı konser programında orkestra J.S.Bach’ın İyi Düzenlenmiş Klavye Prelüdü, F.Poulenc’in Nefesli ve Piyano için Do Majör eseri, L.Liebermann’ın J.S.Bach’ın Bir Füg’ü Üzerine Çalınan Fantezisi’i, J.S.Sweelinck’in Halk Şarkıları Üzerine Çeşitlemeleri, R.Strauss Op.28’i ve Kamuran İnce’nin Nasreddin Hoca Dünya Prömiyerini seslendirecekler. Nasreddin Hoca, Konya ili Akşehir ilçesinde Osmanlı döneminde yaşadığı sanılan filozof, düşünür bir mizah figürüdür. Nasreddin Hoca hikaye ve fıkralardan oluşan anlatımıyla halk ve devlet işlerini, insani ilişkileri hicvederken güldürmeyi başarmıştır. Orta Asya, Yakın ve Orta Doğu’da birçok ülkenin de sahiplendiği Nasreddin Hoca, Evliya Çelebi’nin tanımına göre ‘fazilet sahibi, keramet sahibi, hazırcevap, din ve devlet işlerini titizlikle yürüten muhterem bir zat’ olduğundan bahsetmiştir. Nasreddin Hoca, nasihat ettiği fıkra ve hikayelerde insanlara doğru ve düzgün yolu göstermiş, iyilikleri anlatmış, sosyal hayatın içerisindeki bozukluklar üzerinde durmuş bunları belli dil ve üslupta manidar ve esprili olarak anlatmıştır. Yaşadığı dönemde devlet görevlisi olan kadıların kendisinden nasihat ve yardım alındığı da söylenmektedir. Sosyologlar ve psikologlar insanları ve sosyal yapıyı bu kadar yakından tanıyan Nasreddin Hoca’nın yazıya dökülmüş fikirlerinden faydalanmıştır. Yaşamıyla ilgili bilgiler halk tarafından aşırı sevilmesi neticesinde zaman zaman olağan üstü olaylar ve niteliklerle donanmıştır. Nasreddin Hoca’yı ilk kaleme alan Evliya Çelebi kırk yıldan fazla zaman içinde Osmanlı topraklarını gezerek yaşadıklarını ve gördüklerini ‘Seyahatname’de toplamıştır. 1611’de Unkapanı’nda doğan Evliya Çelebi’nin babası Osmanlı padişahlarının kuyumcubaşılığını yapmıştır. Evliya Çelebi çocukluk yıllarında çok iyi bir eğitim süreci geçirmiştir. Mahalle mektebinin ardından yedi yıl medrese eğitimi almış ve Enderun’a kayıt olmuştur. Arapça dil eğitimi ni ve Kur’an’ı özel hocalardan almış, güzel yazı, beden eğitimi, musiki ve yabancı dil eğitimleri görmüştür. Sarayda aldığı görevleri titizlikle yerine getiren Evliya Çelebi’nin ailesi ve çevresi başarılarından dolayı çok daha yüksek yerlere geleceğini düşünmektedirler. Ancak Evliya Çelebi’nin bambaşka hayalleri çok farklı düşünceleri bulunmaktadır. Çok küçük yaşlardan beri değişik yerleri gezmek görmek ve yeni yeni insanlarla tanışmak arzusu nihayet gerçekleşmiştir. İlk gezisini İstanbul ve çevresinde yapan Evliya Çelebi 70 yaşına kadar gezdiği her yeri 10 ciltlik ‘Seyahatname’ adlı büyük bir kitapta toplamıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.