1.İstanbul Adalar Kültür ve Sanat Festivali
1 Ağustos 2010 Pazar - 10:19     2.726 kez okundu.    
1.İstanbul Adalar Kültür ve Sanat Festivali

1.İstanbul Adalar Kültür ve Sanat Festivali

‘İstanbul’un Avrupalı Kardeşleri’ alt başlığındaki etkinlikleri kapsamında 31 Temmuz 2010 Cumartesi günü Büyükada’da başlayan 1.İstanbul Adalar Kültür ve Sanat Festivali 1 Ağustos 2010 Pazar günü akşamına kadar birbirinden renkli etkinliklerle sona erecek.

İstanbul’un gözbebeği Prens Adaları’nın sanat etkinlikleriyle dolu ilk festivali bundan böyle gelenekselleşerek her yıl tekrarlanacak. Festivalin amacı; adaları da İstanbul’un sanat etkinlikleri ve organizasyonlarının içinde hizmete sokmak, yerli- yabancı turistlerin adaların tarihi ve turistik yapıların tanımasını ve ziyaret etmelerini sağlamak, metropolün günlük keşmekeşinden insanların fazla da uzaklaşmadan adalarda derin bir nefes almasını sağlamaktır. Bu yıl İstanbul- Yunanistan Konsolosluğu işbirliğinde Yunanistan’dan gelen misafir sanatçıların da yer aldığı festival etkinliklerinde Tekfen Filarmoni Solistleri, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ve 30 kişilik ‘Laogrifiko Musio Orestiadas’ dans ve koro grubu ve çeşitli sanatçıların konserleri yer almaktadır. Konserler dışında fotoğraf, resim sergileri, edebiyat söyleşileri, bahçe ve fayton gezileri, ada ve Türk ve Yunan yemekleri nin tadıldığı gastronomik tanıtımlar da festival kapsamında gerçekleşmektedir. Büyükada Marmara denizinde İstanbul ilinin açıklarında yer alan Prens adaları nın en büyüğüdür. Adanın yüzölçümü 5,4 kilometrekare olup, İstanbul’un Maltepe ilçesine yakınlığı 2300 metredir. 164 metre kuzeyde tepede bulunan Manastır Tepesi ve 203 metredeki Yüce Tepe adanın en yüksek yerleridir. 1930 yılında Büyük İskender’in babasına ait 207 adet altın sikke bugün İstanbul Arkeoloji Müzelerinde himaye edilmektedir. Bizans döneminde sürgün adaları olarak kullanılan Büyükada Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinde Osmanlı İmparatorluğuna kazandırılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.