1.İstanbul Opera Festivali
3 Temmuz 2010 Cumartesi - 09:51     1.911 kez okundu.    
1.İstanbul Opera Festivali

1.İstanbul Opera Festivali

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında düzenlenen 1.İstanbul Opera Festivali 2 Temmuz 2010 Cuma günü İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sunduğu Rossini’nin Fatih Sultan Mehmet operası ile açılışını Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirdi.

Festival bugün yine aynı opera eseri ile aynı sahnede devam ediyor. Dört hafta sürecek olan festival programında opera tarihinin önemli bestecilerinin ölümsüz eserleri sergilenecek. Tarihe tanıklık etmiş yüzyıllardır tüm görkemiyle ayakta duran Rumeli Hisarı, Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı 1.İstanbul Opera Festivali’nde bir kez daha ihtişamlarıyla müziğe eşlik edecekler. Sevil Berberi, Aida, Saraydan Kız Kaçırma, Duvara Karşı, Köroğlu, Zaide, Imeneo özenli ve titiz bir çalışmanın sonunda yeniden tüm görsel estetiği ve müziğiyle müzikseverlere sunulacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun ve Antalya operalarının yanı sıra Alman Berlin ve Bremen Operası’ndan da gelen konuk sanatçı toplulukları opera eserlerinden örnekler sergileyecekler. Bremen Operası’nın seslendireceği uluslar arası üne sahip Türk sanatçı, rejisör Fatih Akın’ın ‘Duvara Karşı’ filminden esinlenilen ‘Duvara Karşı’operasının önemli özelliği de eserin bestecisinin ülkemize gelerek Türk Müziği sistemini, çalgılarını incelemesi ve yapıtında Türk Müziği ezgilerine yer vermesidir. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projeleri arasında yer alan 1.İstanbul Opera Festivali gelenekselleşerek uzun yıllar 17 milyon sanatsever insanın yaşadığı bu metropolde varlığını sürdürecek. Proje kapsamında yeni çalışmalar da başlatılacak. Müjdesi verilen çalışmalar arasında ‘Barbaros’projesi ve 2.İstanbul Uluslararası Bale Yarışması da şimdiden ilgilenenlerin yüreğinde heyecan yarattı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.