12 Tenor Aralık’ta İstanbul’da
2 Aralık 2010 Perşembe - 11:04     2.911 kez okundu.    
12 Tenor Aralık’ta İstanbul’da

12 Tenor Aralık’ta İstanbul’da

Avrupa’nın en tanınmış gruplarından ’12 Tenor’ (12 Tenors) 2 – 5 Aralık 2010 tarihleri arasında saat 20:30’da TİM Show Center’da konser verecekler.

 Mükemmel ses yapıları, dügün fizikleri ve enerjik yorum ve repertuarlarıyla poptan, caza, unutulmayan klasiklerden, operaya dopdolu, keyifli bir müzik ziyafeti sunacaklar. 12 Tenor’un her biri tek başına muhteşem solo konser verecek kadar güçlü bir ses tekniğine ve yorum ruhuna sahip. Grup kurulma aşamasında binlerce adayın arasından özenle seçilmiş ve gruba alınmış. Her bir tenor ‘Brodway’ ve ‘West End’ gibi müzikallerde başrollerde oynamışlar. Ancak bir araya geldiklerinde bu performansları kusursuzluğundan bir şey kaybetmiyor ve adeta tek ses, tek nefes oluyorlar. Tenor, erkek sesleri arasında en ince yada en tiz tona sahip olan ve bariton tonlarının üzerinde bir ses türü dür. Tenor seslerin bir çok ton çeşidi vardır. Heldentenor, güçlü ve kalıcı hatta kahramanımsı, dramatik tenor Fransız ve İtalyan operalarıyla özdeşleşen, lirik tenor tatlı bir tonla, hafif ve sessiz repertuarlar için ayrılırlar. Çok ince tenorlara tenor altino, lirik ve aynı zamanda güçlü olanlara tenore di forza, zarif tonlara tenora di grazia, baritona yakın olanlarına tenore robusto, parlak tonda olanlara spinto denmektedir. Kadın tonlarına yakın sesleri çıkarabilmek için eski dönemlerde tenorlar falsetto denen bir tekniği kullanmışlardır. Erkek ses türleri tenor, bariton ve bas olmak üzere 3 ana gruptan oluşmaktadır. Tenor sesleri incelik sırasına göre Bariton sonra da Bas sesler takip eder. Kadınlarda ses sıralaması ise Soprano, Mezzosoprano ve Alto gruplandırması ile 3 ana grup başlığı altındadır. Sopranolar en tiz kadın sesi olduğu kadar, erkek çocuk sesleri de bu grup dahilindedir. Soprano vokallerin diyafram sistemlerinin sağlam olması ve detone olmaması temel oluşum kurallarıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.