16. Uluslararası Kukla Festivali’nde Müzikli Görsel Şov
12 Mayıs 2013 Pazar - 12:02     2.050 kez okundu.    
16. Uluslararası Kukla Festivali’nde Müzikli Görsel Şov

16. Uluslararası Kukla Festivali’nde Müzikli Görsel Şov

‘İstanbul Karagöz Kukla Vakfı’ 16. Uluslararası Kukla Festivali’ni 8- 19 Mayıs 2013 tarihleri arasında tüm ihtişamı ile gerçekleşmektedir.

Hollanda, Bulgaristan, Yunanistan, İngiltere, Romanya, Fransa, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Meksika, İspanya, Norveç’ten kukla ustalarının katıldığı festival İstanbul’da çeşitli semtlerin sahnelerinde, okullarda gösterimlerine devam etmektedir. Çocukları ve yetişkinleri masal dünyasından, modern ve soyut bir dünyaya götüren birbirinden renkli kukla tiyatroları arasında Pinokyo’nun ünlü yaratıcısı masal kahramanı ‘Gepetto’, ‘Romeo ve Juliet’, ‘Sihirli Lamba’, ‘Büyülü Ağaç’ı sayabiliriz. 16. İstanbul Uluslarası Kukla Festivali’nin gerçekleştiği mekanlar arasında Saint Pulcherie Lisesi, Haldun Dormen Sahnesi, Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi, Fransız Kültür Merkezi, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi, Küçük Kemal Sahnesi, Şişli Terakki Lisesi, Doğa Koleji, Marmara Forum, Garaj İstanbul, Kukla Cafe, Halkalı Kültür Merkezi, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi bulunmaktadır. Psikolojide, edebiyatta ve eğitimde kullanılan Kukla, taklitler ve sözlere dayalı, tek kişilik, karşılıklı konuşmaların olduğu geleneksel seyir sanatıdır. Esası insanın kontrol etme arzu ve yetisinden ortaya çıkmaktadır. Türkçe manası ‘oyuncak bebek’ olan kuklacılık sanatı Orta Asya’dan yayılmıştır. 14.yüzyılda Anadolu’da görülen korçak, kaburcuk, kudurcuk, koğurcak gibi isimlerle tanımlanan kukla oyunları 17.yüzyılda şehirlerde de yaygınlaşmıştır. Konularını günlük hayattan ve edebi eserlerden alan kukla sanatı hacim ve hareket esaslı bir oyundur. Anadolu’da en yaygın bilinen ‘İbiş ve İhtiyar’ın kuklalarıdır. İhtiyar zengin ve sözü geçen adam, İbiş ise kurnaz ve hazırcevap bir kişiliktir. Kukla sanatçısı bir perde arkasından iki eliyle iplerin ucunda sallandırdığı kuklaları seslendirerek oynatmaktadır. Sözlü ve müzikli kukla gösterileri bir dönem politik maksatla da kullanılmıştır. Kiliselerde dini öğeleri anlatmak için kukla sanatından da yararlanılmıştır. En bilinen kukla hikayesi ‘Pinokyo’ İtalyan çocuk romanı yazarı Carlo Collodi’ye aittir. Hikayeye göre; Pinokyo, kukla haliyle küçük çocuğa dönüşerek canlanan bir karakterdir. Uslu ve akıllı bir çocuk olmak için çabalayan Pinokyo, eski alışkanlıklarından bir türlü kurtulamamaktadır. Yaramazlık, yalancılık, muziplik, tembellik ve umursamazlık huyları başına pek çok iş açmaktadır. Gepetto baba’nın hiç çocuğu olmamıştır. Tahtadan kukla olarak yarattığı çocuğu dilekleriyle canlı bir çocuğa dönüştürmüştür. Egoist bir yapısı olan Pinokyo, insani, ahlaki ve vicdani karakterine bürünmek üçün uzun bir eğitim yolculuğuna çıkacaktır. Dünyayı, hayatı ve insanları keşfetme yolculuğunda bütün kötü huylarından arınacaktır. Bu uzun yolculuktan sonra Pinokyo gerçek çocuğa dönüşerek babası Gepetto ile muratlarına ermişlerdir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.