16 Yaşında Fırtına Gibi Bir Piyanist : Can Çakmur
4 Mart 2014 Salı - 07:33     1.555 kez okundu.    
16 Yaşında Fırtına Gibi Bir Piyanist : Can Çakmur

16 Yaşında Fırtına Gibi Bir Piyanist : Can Çakmur

Yüksek temposu ve azmiyle müzik camiasına fırtına gibi giren 16 yaşındaki piyanist Can Çakmur, 27 Şubat 2014 Perşembe akşamı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Lüksemburg Büyükelçiliği’nin davetiyle bir resital gerçekleştirdi.

Henüz 16 yaşında ve ODTÜ Koleji’nde okuyan Can Çakmur, hiç konservatuar eğitimi almadan büyük başarılar elde etmiştir. Türkiye’deki piyano hocası Emre Şen ve Belçika’daki hocası Profesör Diane Andersen’le okulunun ve derslerinin elverdiği ölçüde çalışarak gelişimini sürdürmektedir. Armoni, kompozisyon derslerini Leyla Mamedova Bekensir’den alan genç piyanist 2010 yılında Belçika’da düzenlenen piyano yarışmasında finale kalarak bir çok yabancı piyano hocasının ustalık sınıfında çalışma imkanını yakalamıştır. 2011 yılında Uluslararası Roma Piyano Yarışması’nda ikinci, ertesi yıl aynı yarışmada birinci olan genç piyanist 2013 yılında Mersin’de düzenlenen Kamuran Gündemir Yarışması’nda ise ikincilik derecesi almıştır. Güher- Süher Pekinel Kardeşler’in ‘Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler’ projesine de alınan Can Çakmur, Paris’te bulunan Schola Cantarum Konservatuarı sınavlarında dört sınıf atlayarak, ‘Diplome Virtuosite’ sınavına hak kazanmıştır. Sınav dinletisi için çok ağır bir çalışmaya giren genç piyanist L.W.Bethoveen’ın son derece güç tekniklerle yazılmış uzun klasik bestelerinden Waldstein Sonatı’nı, A.Adnan Saygun’un ‘ Aksak Ritmler Üzerine On Etüd’ bestesinin No:1 Opus: 38 bölümünü, R. Schumann’ın uzun ve iniş- çıkışlı beş bölümden oluşan bestesi Faschingsschwank aus Wien’in Op.26’sını ve son olarak F.Lizst’in Ballade No.2’sini sınavı ve resitali için hazırlamıştır. Yoğun alkış ve tezahürat içerisinde programını tamamlayan Can Çakmur, seyircisini hiç bekletmeden bis parçasını da çalarak dinletisine son noktayı koymuştur. Büyük elçiler ve eşleri hayranlık ve hayret içerisinde genç piyanisti dinlerken tüm Türk müzikseverlerin de göğsünü gururla kabartmıştır. Seslendirdiği eserlere getirdiği yaşına göre bir hayli olgun yorumu, bestecinin eseri yazma amacı na uygun duygu ve teknikleri, eserlerin içindeki felsefeyi yakalayıp açığa çıkarış ı 16 yaşında bir piyanistten beklenilenin bir hayli üzerine çıkmıştır. Programlarını seçişi, kaleminin ve parmaklarının gücü ve okuduklarını hazmederek yüksek bir başarı elde etmesi Can’ın zekasının da ne denli güçlü olduğunun göstergesi olmaktadır. Okulunu ve derslerini hiç ihmal etmeden hayatını müziğine ve piyanosuna adayan genç yıldız ailesinden de son derece büyük destek almaktadır. ODTÜ Koleji, öğrencilerini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlıkçı, çağdaş ve yenilikçi düşünceleriyle bezenmiş bilgi ve becerilerini değerlere uygun olarak geliştiren bireyler olarak yetiştirmektedir. ODTÜ Koleji’nin vizyonu Türkiye’nin önde gelen okulları arasına girerek uluslararası platformda da saygın bir konumda olmaktır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.