18.İstanbul Caz Festivali 1 Temmuz’da
24 Haziran 2011 Cuma - 10:39     2.793 kez okundu.    
18.İstanbul Caz Festivali 1 Temmuz’da

18.İstanbul Caz Festivali 1 Temmuz’da

1986 yılından bu yana cazseverlerin merakla beklediği Uluslar arası İstanbul Caz Festivali 1- 19 Temmuz 2001 tarihleri arasında 18.kez gerçekleşecek.

Yine birbirinden önemli dünyaca ünlü caz starları İstanbul’a konser vermek üzere gelecekler ve konuk olacaklar. Paul Simon, Buika, Randy Crawford, Natalie Cole, Mısırlı Ahmet, Yeni Ustalar, Ozanlarla Buluşma, Tünel Şenliği, Caz Tramvayı, Caz Vapuru yine İstanbul cazkalpliler le, cazla yaşayacak. 8 temmuz 1984 yılında Chick Corea’nın Steve Kujala ile verdiği konserde müzikseverleri büyük bir sürpriz yaparak Gayle Moran’la buluşturmasının coşkusuyla İstanbul Uluslar arası Caz Festivali’nin de fikri doğmuş oldu. 1988 yılında Açık Hava Tiyatrosu’nda Miles Davis, Stan Getz, Dizzy Gillespie, Ornette Coleman, Modern Jazz Quartet’in de katılımıyla caz festivaline büyük bir ivme kazandırılmış olup, şenlik haline dönüştü. Tek mekandan taşan bu şenlik, İstanbul’un dört bir köşesine yayılıp, coşku seli yarattı. Festival tarihi boyunca Norah Jones, Eric Clapton, Björk, Michael Bolton, Paco de Lucia, Bobby McFerin, The Manhattan Transfer, Goran Bregoviç, Randy Crawford, Loreena McKenneth, Simply Red, Herbie Hancock, Jane Birkin, Roy Haynes, Marcus Miller, Nick Cave, Bryan Ferry, Brad Mehldau, Charlie Heden, Diane Reeves, Jan Garbarek, Pat Metheny ve daha ismini sayamadığımz yüzlerce caz sanatçısını çeşitli konser mekanlarında cazseverlerine dinleme imkanı sundu. Festival organizasyonuYaşam Boyu Başarı ödüllerini de caz müziğine emeği geçen Türk müzisyenlere vermeyi ihmal etmedi. Ahmet Ertegün (2002), Arif Mardin (2003), Süheyl Denizci (2004), Muvaffak Falay (2005), Cüneyt Sermet (2006), Rüçhan Çamay (2007), Ayten Alpman (2007), Tuna Ötenel (2008), İlhan Mimaroğlu (2009), Hülya Tunçağ (2010), Okay Temiz (2011) ödül sahipleri olarak yer aldılar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.