19.Nobel Barış Ödülü Konseri’ne Yıldız Yağacak.
18 Kasım 2012 Pazar - 12:21     1.869 kez okundu.    
19.Nobel Barış Ödülü Konseri’ne Yıldız Yağacak.

19.Nobel Barış Ödülü Konseri’ne Yıldız Yağacak.

Dinamitin mucidi Alfred Nobel’in vasiyetiyle her yıl Norveç’in Oslo şehrinde gerçekleşen 19.Nobel Barış Ödülleri’ni ünlü Holywood yıldızları Sarah Jessica Parker, Gerard Butler sunacak.

Barış, kardeşlik, silah ve orduların azaltılması ve barış kongreleri nin düzenlenmesi için en fazla çabayı harcayan kişi ve kurumlara verilen Nobel Barış Ödülleri gecesinde Seal ve Jennifer Hudson konser verecekler. Bu yıl 11 Aralık 2012’de gerçekleşecek ödül töreninde Nobel Barış Ödülü’ne hak kazanan kurum AB (Avrupa Birliği) oldu. Geçen yıllarda Nelson Mandela, Barrack Obama, Rahibe Teresa, Al Gore gibi siyaset ve fikir adamları ödüle layık görülmüştü. Nobel Ödüllerini vasiyet eden Alfred Bernhard Nobel 1833- 1896 yılları arasında yaşamış kimyager, mühendis ve dinamiti keşfeden bir bilim adamıdır. Babası Immanuel Nobel St.Petersburg’ta Rus Ordusu’na silah üreten bir tüccardır. Özel öğretmenler tarafından yetiştirilen Alfred Nobel, yabancı dil, doğa bilimleri ve edebiyata karşı aşırı ilgi duymaktadır. Henüz 17 yaşında Rusça, İsveççe, İngilizce, Fransızca, Almanca dillerini son derece akıcı  konuşan Alfred, Kimya Mühendisliği eğitimine devam eder. İsveç, Fransa, Almanya ve ABD’de eğitim için bulunan Nobel, sıvı patlayıcı nitrogliserinin kaşifi kimyager Ascanio Sobrero ile tanışır. En ufak ısı ve basınç değişiminde güçlü tahrip edici reaksiyonu olan nitrogliserine alternatif olarak barut tozunu buldu. Ancak nitrogliserinle yaptığı bir çalışmada çıkan patlama sonucunda küçük kardeşi Emil ile dört çalışma arkadaşını kaybetti. İkinci patlama hadisesinde ise laboratuvarı tamamen yıkıldı. Bu patlamalar üzerine şehir sınırları içinde laboratuar çalışmaları yapması yasaklanan Alfred, dinamiti keşfiyle beraber birçok şehirde fabrika açtı. Vasiyetinde 33.200.000 kronluk servetini insanlık için hizmette bulunanlara bağışladı. Bunun için kurulan vakıfta Nobel Ödülleri’nin edebiyat, barış ve ekonomi dalında başarılı çalışmalar yapan kişi, kurum ve kuruluşlara verilmesi ön görüldü. Bu yıl ki Nobel Barış Ödülünü kazanan AB (Avrupa Birliği) Avrupa kıtasında bulunan 27 ülkenin siyasi ve ekonomik olarak örgütlenmesidir. Ortak para birimi olan avro (Euro) ile eşya, hizmet, gıda, balıkçılık, tarım gibi dallarda ticari kalkınmayı arttıracak desteklerle tüm Avrupa ülkeleri kurallar çerçevesinde dayanışmaktadırlar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.