2.Uluslararası Sokak Sanatçıları Festivali Başlıyor
18 Mayıs 2013 Cumartesi - 09:35     1.507 kez okundu.    
2.Uluslararası Sokak Sanatçıları Festivali Başlıyor

2.Uluslararası Sokak Sanatçıları Festivali Başlıyor

Dünyanın ve ülkemizin en yetenekli virtüöz sokak sanatçıları Uluslararası Sokak Sanatçıları Festivali’nin ikincisinde yeniden bir araya geliyorlar.

Renkli festival 18- 19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Marmara Forum ve İstanbul Forum’da gerçekleşecek. Festivalde çeşitli müzik aletlerini kullanarak farklı bir tarz yaratan İngiliz sokak sanatçısı Vid Warren, onlarca hulahopu hızla düşürmeden döndürmeyi başaran Lisa Lotti (Hollanda), bir çeşit meditasyon aletiyle harika şekiller yaratan Gustavo Ollitta (Brezilya), sokak gösterileriyle izleyenleri şaşkına çeviren Ramana (Hindistan), insan vücudunun esneklik sınırlarını zorlayarak hayretler veren Reuben DotDotDot (Avustralya), balon şovlarıyla herkese sürprizli anlar yaşatan Mr.Toons (Danimarka) ve Puppet şovla (Gürcistan) eğlenceli festival daha iki gün sokakları şenlendirecek. Londra’da Covent Garden’da, Paris Opera Meydanı’nda hayranlıkla izlenen festival İstanbul sokakları nı da Paris, Londra havasına büründürecek. Festivaller, karnavallar gibi sokak şenlikleri de yerel toplumların iştirak ettikleri gelenekselleşen tarihlerde tekrarlanan sosyal hareketlerdir. Etkinliklerin dışında şehrin sokaklarının havaya girmesi, yiyeceklerin içeceklerin hazırlanması, şehrin süslenmesi, temizlenmesi ve gelecek ziyaretçilerin de yeniden ziyaret etmeyi isteyeceği ortamı bulması önemlidir. Eski Mısır’a kadar dayanan festivaller dini anlam taşımaktadır. Firavunların her yıl özel bir gününü anmak için yapılan festivallerde hiçbir masraftan kaçınılmadan halka eğlenceler, şölenler düzenlenmektedir. Festivaller dini kutlamaların olması yanı sıra tamamen insanların eğlenmelerine yönelikte yapılmaktadır. Bunların en yaygını mevsime bağlı festivallerdir. Örnek olarak Nevruz bayramında ilkbaharın gelişi kutlanır ve bereketli yağmurların toprağa düşmesi karşılanmaktadır. Festivaller ülkemizde ‘şenlik’ olarak ta adlandırılmaktadır. Kiraz Şenliği, Kayısı Şenliği, Karpuz Şenliği gibi. Yöresel şenliklerde yayla festivalleri de oldukça yaygındır. Ülkemizde düzenlenen diğer festivaller müzik, sinema, kısa film, üniversite ve liselerin organize ettiği etkinliklerdir. Sokak şenlikleri ilk olarak 2007 yılında Beyoğlu’nda Hangar Sanat Merkezi tarafından düzenlenmiş ve 3 gün sürmüştür. Beyoğlu’nda gerçekleşen bu etkinlik herhangi bir kar amacı gütmeden gençlerin gönüllü olarak organizasyonda yer aldığı yerel ve kamusal temaların işlendiği ve mutlak sanat kavramıyla gerçekleşen bir çalışmadır. Sokak şenliklerine her sene 5000 kişi ileyici olarak katılmaktadır. Şenlik başlangıcında yapılan yürüyüşe 1000 katılımcı iştirak etmekte olup 60 kadar sanatsal etkinlik sokak programlarında sergilenmektedir. İnsanların müzik, sanat ve eğlence platformunda buluşarak barış, kardeşlik ve dostluk çerçevelerinin çizilmesi en önemli amaçlarından biridir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.