20.Sanat Yılında Bilkent Senfoni Orkestrası Konser Sezonunu Açtı
9 Ekim 2013 Çarşamba - 09:13     1.131 kez okundu.    
20.Sanat Yılında Bilkent Senfoni Orkestrası Konser Sezonunu Açtı

20.Sanat Yılında Bilkent Senfoni Orkestrası Konser Sezonunu Açtı

20. Sanat yılında Bilkent Senfoni Orkestrası açılış konserini Anton Dvorak’ın şarkıları ve Mahler’in lied’leriyle soprano Klara Ek’in pırıltılı ve berrak sesiyle açtı.

Bilkent Senfoni’nin daimi şefi ve sanat yönetmeni Işın Metin orkestrasıyla konserine Çek besteci Bedrich Smetana’nın senfonik şiiri ‘Maldau’ ile başladı. Orkestra ikinci eser olarak şair Rückertt’in şiirlerinden oluşan Gustav Mahler’in bestelediği ‘Kayboldum Dünyadan’ adlı lied’i ve ‘Büyülü Çocuk Kornosu’ eserinden ‘Ren Masalı’nı soprano Klara Ek’in sesinden dinletti. Sesiyle dinleyenleri büyüleyen Klara Ek, konserine Dvorak’ın ‘Rusalka’ adlı opera eserinden ‘Ay Şarkısı’ ve ‘Çingene Şarkıları’ serisinin dördüncü eseri ‘Annemin Öğrettiği Şarkılar’ı seslendirdi. Kendini katiyetle zorlamadan, yüksek volüm kaygısı yaşamadan tertemiz bir parlaklıkla şarkılarını okuyan Klara Ek, yoğun alkışla beraber ‘Ay Şarkısı’na bis yaptı. Mahler’in insan sesi için yazdığı senfonik bestelerinden ‘çocuk gözü yle cennetin tasviri’ni eserin ruhuna uygun ve çocuksu vurgulamalarla başarıyla seslendirdi. Genç soprano, Nisan ayında 30.Uluslararası Ankara Festivali kapanışında yine bir Mahler bestesi olan ‘Binler Senfonisi’nde kısa soprano partisini seslendirmişti. Bir Mahler yorumcusu olarak sesinin nitelikleriyle beğeni kazanan lied şarkıcısı Klara Ek, Bilkent Senfoni’nin açılış konseri için isabetli bir tercih olduğu yolunda olumlu eleştiriler aldı. Bilkent Senfoni Orkestrası’nın başkemancısı Tuğrul Ganioğlu’nun kızı konuk keman sanatçısı Ceyla Ganioğlu, Bilkent’ten Dirimcan Ceseroğlu, Burcu Ramazanoğlu ve viyola eğitimini ABD’de tamamlayan Lauro Manko  yorumlarıyla dikkati çeken genç sanatçılar arasında yer aldılar. Bilkent Senfoni Orkestrası, göz kamaştıran açılışından sonra 11 Ekim 2013 Cuma akşamı ‘anıtsal piyanist’ olarak nitelendirilen sanatçı İdil Biret’le Ludwig van Beethoven’dan 4 numaralı piyano konçertosu eserini seslendirecek. Aynı akşam Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası, ünlü bestecinin ‘Fidelio’ adlı eserinden ‘I.Leonore Uvertürü’ ve Şostakoviç’in ünlü 10.Senfonisi’ni seslendirecekler. Dimitri Şostakoviç, senfoni, film müzikleri, şarkı ve caz müziği besteleriyle 20.yüzyılın önemli bestecilerindendir. 1906 yılında St.Petersburg’ta doğan bestecinin babası Polonyalı bir veterinerdir. Piyano derslerinde ilk öğretmeni annesi olan besteci ilk bestesini ‘Devrim Şehitlerinin Anısına’ yazdı. 13 yaşında Rusya’nın en önemli konservatuarlarından biri sayılan Petrograd Konservatuarı’na başladı. Zorlu ekonomik şartlar altında evine özel piyano öğretmeni gelen Şostakoviç’in babası kısa süre sonra zatürreye yakalanarak öldü. Üç çocuğuyla maddi zorluklar altında kalan annenin yardımına Alexander Glazunov yetişti. Evdeki piyanoya kadar her şeyi satan ailenin geçimini sağlamak üzere Dimitri ve ablası Maria çalışmaya başladı. Bir sinema salonunda piyano çalmaya başlayan ünlü besteci bu çalışma sırasında doğaçlama yeteneğini geliştirdi. Sovyetler Birliği Yüksek Milletvekili olan ve Lenin nişanına sahip olan Şostakoviç, politikayla yakın olmasından dolayı kendisini yıpratmak adına sanatına ağır eleştiriler yazıldı.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.