2010’ İstanbul Opera Festivali
18 Aralık 2009 Cuma - 10:43     3.338 kez okundu.    
2010’ İstanbul Opera Festivali

2010’ İstanbul Opera Festivali

Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Rengin Gökmen 2010 yılında İstanbul’da Opera Festivali organizasyonu yapacaklarını açıkladı.

Bu mutluluk verici haber Türk izleyicisine ve müzikseverlere operayı sevdirmek, anlatmak ve yaşatmak adına gerçekleşecek. Repertuarlar sadece yabancı eserlerden değil Türk Operalarına da yer verilecek. 2010 yılı sonunda tamamlanacak olan Türk Opera eserlerinin CD ve DVD’lerinin satışları Opera binalarının fuayelerinde gerçekleşecek. 2010’da gerçekleşecek olan İstanbul Opera Festivali’nin en büyük özelliği opera eserlerinin tarihi yapılarda sergilenecek olması. Eserlerin ihtişamının, icraların mükemmelliğinin tarih kokan büyüleyici bir atmosferde sergilenmesi ise opera eserinin anlamını bir kat daha arttıracak. Türk Operası’na katkıda bulunacak bir çalışmada devlet destekli gerçekleşecek. Türk Opera eserlerinin yurtdışına daha yoğun götürülmesi amaçlanıyor. Örneğin İtalyan devleti La Scala Operasını destekleyerek tüm dünyanın tanımasını sağlıyor. Almanya Operası’nda da durum farklı değil. Projeler gerçekleşip hayata geçirildiği 2010 yılı Türk Operası ’nın da başarılarının miladı sayılacak. Operamıza kazandırılacak AKM binası ve Süreyya Operası gibi benzer sahnelerin açılması ve genç seslere ve yeteneklere imkanlar sağlanması Opera adına en büyük dileğimiz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.