2010 İstanbul Chopin ile Piyano Haftaları
11 Nisan 2010 Pazar - 10:13     1.827 kez okundu.    
2010 İstanbul Chopin ile Piyano Haftaları

2010 İstanbul’da Chopin Piyano Haftaları

Klasik Batı Müziği tarihine besteleriyle damgasını vurmuş olan büyük besteci Frederik Chopin 200.doğum yılında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında anılacak.

Chopin’in bestelerinden oluşan piyano konserleri 11 Nisan – 9 Mayıs 2010 tarihleri arasında piyanist Gülsün Onay ’ın konseriyle başlayacak. Etkinlik piyanist Emre Elivar’ın konseriyle son bulacak. Dünyaca önemli ve tanınmış 4 Türk ve 4 Avrupalı piyano sanatçısının katılacağı Chopin Piyano Haftaları’na Kadıköy Süreyya Operası ev sahipliği yapacak. Polonyalı bestecinin en sevilen etütleri, prelüdleri, mazurkadan, valslere, piyano konçertolarına kadar zengin bir repertuarla müzikseverler 4 hafta boyunca heyecan içinde konserleri takip edecekler. 1810 yılında dünyaya gelen Frederik Chopin, Fransız bir babanın ve Polonyalı bir annenin çocuğu. Uzun yıllar Paris’te yaşamış olduğu halde Rus işgali altındaki vatanı Polonya’yı hiç unutmamıştır. Bu manada sanatın, sanatkarın milleti olmadığının da altını çizen ve o manada döneme damgasını vuran bir bestecidir. Geniş armonik zenginlikleri ve yoğun duygularıyla çağının çok ilerisinde bir müzik ve armonik anlayışla piyanoda yarattığı yeni tınılarla romantik bir sanatçıdır. Ülkesi Polonya’nın folklorik müziği olan Polonez ve Mazurkaları geleneksel halinden çıkararak Klasik müziğe uyarlayarak evrenselleştirmiş ve sanat seviyesine ulaştırmıştır. 1849 yılında geçirdiği tüberküloz hastalığı na zayıf ve kırılgan bünyesi yüzünden yenik düşen Chopin’in son isteği cenazesinde Mozart’ın ünlü Requiem’inin çalınması idi. Besteci vefatı üzerine derin duygularla bağlı olduğu ülkesi Polonya’da değil sanatçı kimliğiyle uzun yıllar yaşadığı Paris kentinde toprağa verildi.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.