23 Yaşına Basan ‘Şehrin Caz Hali’ Pek Yakında Başlıyor.
18 Ağustos 2013 Pazar - 10:04     1.577 kez okundu.    
23 Yaşına Basan ‘Şehrin Caz Hali’ Pek Yakında Başlıyor.

23 Yaşına Basan ‘Şehrin Caz Hali’ Pek Yakında Başlıyor.

23.Akbank Caz Festivali bu yıl da caz dünyasının yıldızlarını müzikseverlerle buluşturacak. 25 Eylül- 12 Ekim 2013 tarihleri arasında sanatçı ve caz sever konuklarını ağırlayacak olan etkinlikler Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Babylon, Akbank Sanat, Babylon Lounge, Garajİstanbul, Nardis, Pera Palas Otel ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

‘23. Şehrin Caz Hali’nde bu yıl onur konuğu olarak ünlü caz trompetçisi Enrico Rava 27 Eylül 2013 Cuma günü Caddebostan Kültür Merkezi Sahnesi’nde çalacak. Ünlü efsane trompetçi Rava’ya Fabrizio Sferra (davul), Gianluca Petrella (trombon) eşlik edecek. 1960 yılından bu yana müzikal kariyerinden sapmadan yükselen ünlü saksafon ustası John Surman, 28 Eylül’de Cemal Reşit Konser Salonu’nda festivalin renklerinden biri olacak. Sanatçı geçtiğimiz yıl çıkardığı ‘Saltash Bell’ albümüyle İngiltere’de ‘En İyi Albüm’ seçildi. Avrupa Caz’ının saygı yaratan müzisyenlerinden Mare Nostrum 28 Eylül Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda unutulmaz bir caz ziyafeti sunacak. Beraberinde İtalyan trompet sanatçısı Paolo Fresu, akordeon sanatçısı (Fransız) Richard Galliano ve piyanist (İsveçli) Jan Lundgren ‘Caz Trio’su’ Cemal Reşit Rey Sahnesi’nde Mare Nostrum’a eşlik edecekler. Festivalin ‘Yeni Dünya’dan Sesler’ çalışmasında Kurt Rosenwinkel, Mulatu Astatke, Nicholas Payton, Harriet Tubman- Cassandra Wilson, Chris Dave- the Drumhedz, Mos Def, Rova plus yer alacak. 26- 27 Eylül 2013 tarihlerinde uluslararası caz dünyasında yirmi yılı aşkındır tanınan ünlü caz trompetçisi Jim Rotondi Nardis’te caz severlerle kucaklaşacak. Berklee School of Music’te okuduğu yıllarda Gary Burton tarafından keşfedilen çoğunlukla Pat Metheny ve John Scofield’e benzetilen tarzı ile ünlü caz gitaristi Kurt Rosenwinkel 1 Ekim 2013 Cumartesi akşam Babylon’da sahne alacak. Geçen sene ‘Star of Jupiter’ albümünde birlikte çalıştıkları Eric Revis, Aaron Parks ve Justin Faulkner’da bu konserde sanatçıya eşlik edecekler. Grammy ödüllü trompet sanatçısı Nicholas Payton, 2 Ekim 2013 Çarşamba akşam Babylon sahnesinde olacak. Her konserinde farklı tarzları bir kompozisyon haline getiren ve belli bir türe asla sadık olmayan Payton, bu konserinde geçmişten bugüne doğru zengin bir karmayla caz severlerin karşısında olacak. Ethio- Jazz türünün öncülerinden kabul edilen Etiyopyalı sanatçı Mulatu Astatke 5 Ekim 2013 Cumartesi akşam Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda müzik tutkunlarıyla buluşacak. Konserinde Etiyopya müziğini, latin ve klasik caz ile harmanlayacak olan Astatke’ye klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşlik edecek. Yine bir Grammy ödüllü caz sanatçısı 23.Akbank Caz Festivali sahnesinde olacak. Ödüllü sanatçı Cassandra Wilson ve yenilikçi akım caz topluluğu Harriet Tubman bu çok özel konser için bir araya gelecekler. 6 Ekim 2013 Pazar günü Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda gerçekleşecek ikilinin konseri festivalin en gözde çalışmalarından biri olarak zihinlerde yer edinecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.