Yerebatan Ney Akşamı
2 Mart 2010 Salı - 10:59     2.018 kez okundu.    
Yerebatan Ney Akşamı

Yerebatan Ney Akşamı
Yerebatan Sarnıcı Ayasofya’nın batı tarafında yeraltında bir sütun ormanı görünümünde 500’lü yıllarda Bizans İmparatoru 1.Jüstinyen tarafından yaptırılan başkent Konstantinopolis’in yani İstanbul’umuzun en büyük su sarnıcıdır.

Sarnıçta İyon, Dor ve Korint stili dev sütun başlıkları ve ters konulmuş iki adet Medusa başı yer almaktadır. İlginç hikayeye göre; Medusa’ya bakanların taş olması inanışı nedeniyle başlarının ters yerleştirildiği anlatılmaktadır. Sarnıcın su ihtiyacı 19 kilometre uzaklıktaki Belgrad ormanlarından karşılanmakta idi. Sarnıç 1984 yılında zeminin temizlenmesi ve restorasyon çalışmalarının ardından kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladı. Bu büyülü ve tarih kokan atmosferde yine 6 Mart Cumartesi akşamı saat 19:00’da ‘Yerebatan Ney Akşamı’ var. Solist Ender Doğan. İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Master bölümü mezunu olan ve Felsefe öğretmenliği yapan sanatçı Bekir Sıtkı Sezgin, Çinuçen Tanrıkorur, Niyazi Sayın, Kani Karaca gibi klasik üslubun duayenlerinden feyz aldı. Tasavvuf müziği ve Mevlevi müziği icra etmek üzere konser vererek Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde ülkemizi ve müziğimizi tanıttı. Sanatçı 10 yıldan fazladır Ney yapım ustası olarakta çalışmakta ve albüm çalışmaları ile sanatını ölümsüzleştirmektedir. Musikiseverler Yerebatan’da Ney Akşamı’nda buluşalım.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.