300.yılında Uluslararası Itri Yılı Konseri
5 Aralık 2012 Çarşamba - 12:43     1.564 kez okundu.    
300.yılında Uluslararası Itri Yılı Konseri

300.yılında Uluslararası Itri Yılı Konseri

UNESCO (Eğitim- Bilim ve Kültür Teşkilatı) Türk Musikisi’nin ünlü bestekarı Buhurizade Mustafa Itri Efendi’nin 300.ölüm yıldönümünde 2012 yılını ‘Uluslar arası Itri Yılı’ ilan etti.

Itri Efendi’nin eserlerini, kişiliğini, tanıtmak, uluslar arası platformda müzik kültürlerini kaynaştırmak adına yıl boyunca süren etkinliklerin sonuna yaklaşırken  6 Aralık 2012 Çarşamba akşam saat 20:00’de İstanbul kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu’nda Itri Efendi’nin eserlerinden oluşan bir konser gerçekleşecek. Konserde ülkemizin yetiştirdiği en iyi kadın Neyzen’lerden Burcu Karadağ ve ‘Çellistanbul’ viyolonsel grubu müzikseverlerin huzurunda olacak. Itri Efendi, Osmanlı- İslam musikisinde besteleriyle dehasını ortaya koymuş ve ispatlamış bir müzik adamıdır. Türk Müziğinde ‘Türk Beşleri’ olarak tanınan müzisyenlerden Necil Kazım Akses, Itri Efendi’nin ‘Neva Kar’ bestesini kontrpuan açısından dönemin en iyi yazılmış bestesi olduğunu hayranlıkla belirtir. Büyük bestecinin ‘Neva Kar’ bestesinin yanı sıra ‘Segah Mevlevi Ayini’, ‘Segah Tekbiri’, ‘Rast Mevlevi’, ‘Cuma Salatı’ armonik ve melodik açıdan etkilidir.  Buhurizade Mustafa Itri, 1640- 1712 yılları arasında yaşamış Türk bestekarıdır. Asıl adı Mustafa, mahlası ise Itri olan bestecinin çiçekçilik ve meyvecilikle uğraşmasından dolayı bu sıfatı aldığı söylenmektedir. Mevlevi şahsiyetinde bulunan Itri Efendi, ustaları Hafız Post, Derviş Ömer Efendi, Nasrullah Vakıf Halhali gibi 17.yüzyıl bestecilerinden feyz alır. Sanat yaşamı boyunca padişah ve devlet adamlarından musikisindeki başarısından dolayı himaye alarak, sarayda musiki hocalığı yapar. Itri Efendi, bestelerindeki makamsal geçişleri, ihtişamlı ve zengin melodilerle yaparak, ezgilerinin anlatım gücüyle eserlerine derinlik ve yetkinlik kattı. Ünlü Neva Kar’ının şiiri Hafız Şirazi’ye ait olup, Segah Yürük Semai bestesi ‘Ah Tut-i Mucize-i Guyem, Ne Desem Laf Değil’ eserinin güftesi ise şair Nef’i’ye aittir. Günümüzde dahi sevilerek dinlenilen eserlerinin yanı sıra küçük formda bestelediği bilinen türkü, şarkı ve köçekçeleri bulunamadı. UNESCO, ırk, dil, cins ayrımı yapılmadan insan haklarının adalete uygun şekilde uygulanmasını desteklemek, temel hürriyetlere saygılı toplumsal hareketleri yaymak, bilim, kültür ve sanat alanında uluslararası işbirliğini sağlayarak dünya halkının barış ve güvenlik içinde yaşamasını ilke edinir. Türkiye hükümetinin Kültür Bakanlığı’nın da önemli katkılarıyla ve UNESCO işbirliğiyle 2011 yılında ‘Uluslar arası Evliya Çelebi Yılı’, 2009 yılında ‘Uluslar arası Katip Çelebi Yılı’ ilan edilerek uluslar arası platformda kültürümüzün değerli şahsiyetleri tanıtıldı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.