‘Sevdalinkalar’
6 Nisan 2010 Salı - 10:33     2.366 kez okundu.    
‘Sevdalinkalar’

‘Sevdalinkalar’
Akdeniz kıyılarının önemli tarihi geçmişe ve kültürel birikime sahip ülkelerinden biri olan Bosna-Hersek 1200’lü yıllarda Roma İmparatorluğu idaresinden kurtuluş savaşı verdiği yıllardan itibaren bağımsızlığını korumak için yıllarca savaşmıştır.

15.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu nun egemenliği altında Müslümanlığı benimseyen barış ve huzur içinde yaşayan Bosnalılar imparatorluğun parçalanmasından sonra bağımsızlık savaşına yeniden girmişlerdir. Savaşlar içinde geçen yıllarda halkın fakirlik, esaret, acılar ve kanlı gözyaşları içinde ne kadar ezildiği tarih yapraklarında birbir anlatıldığı gibi, Bosnalı’ların müzik ve ezgilerinde, şiir ve dizelerinde de yıllardır söylenir. Genç Bosnalı askerlerin savaş cephelerindeki aile özlemleri, yavuklu hasretleri, yüreği yanık ana, babaların evlat acıları, düğünleri, şenlikleri ‘Sevdalinka ’ların içine işlemiştir. 6 Nisan 2010 Salı akşam saat 20:00’de CRR’de Yugoslav piyanist Bojan Zulfikarpasic, kemençe virtüozlerinden Derya Türkan ve Fransızların ünlü kontrbasçısı Renaud Garcia-Fons ‘Sevdalinka’ları modern yorumlarıyla ele alıyor ve Osmanlı Klasik müziği etkisinden, cazın dokunuşlarına kadar harmanlayarak yepyeni duygusal yorum ve teknikle bir ilki gerçekleştiriyorlar. Proje prömiyerini bu akşam CRR’de gerçekleştirdikten iki gün sonra, ikinci konserlerini ‘Sevdalinka’ların anavatanı Saraybosna’da, Saraybosna Caz Festivali’nde gerçekleştirecekler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.