Sinema’dan Canlı Yayın
3 Haziran 2010 Perşembe - 11:00     1.921 kez okundu.    
Sinema’dan Canlı Yayın

Sinema’dan Canlı Yayın

Avrupa ve Amerika’da sahneye konan önemli opera ve bale eserleri İstanbul, İzmir ve Ankara’da sinema salonlarında canlı yayın olarak ve alt yazılı izlenebiliyor.

Cinebonus Sinemaları 21 ülkede gerçekleştirdikleri bu çalışmayı ülkemizde Devlet Opera ve Balesi’nin de katkılarıyla 7 sinema salonunda Türk izleyicisi nin ilgisine sunuyor. 29 Nisan 2010’dan buyana gerçekleşen gösterimlerde ünlü tenor Placido Domingo’nun yer aldığı Verdi’nin ‘Simon Boccanegra’, La Scala’dan Bolşoy ve Kirov Balesi, George Bizet ’ten ‘Carmen’, Çaykovski’den ‘Fındıkkıran’ opera ve baleleri sinema salonlarından canlı olarak izlenebiliyor. 7 Haziran 2010 Pazartesi Bolşoy Balesi’nin sunacağı ‘Firavunun Kızı’, 14 Haziran 2010’da Verdi’nin ‘Aida’ operası, 1 Temmuz 2010 Perşembe günü Çaykovski’nin ‘Maça Kızı’ operası canlı olarak izlenebilir. Peter İlyiç Çaykovski tarafından bestelenen eser prömiyerini 1890 yılında St.Petersburg’ta ardından Kiev ve Moskova’da gerçekleştirmiştir. Konusu; kumar tutkusu ile iskambil kağıtlarının iksiri yüzünden kayıplar yaşayan ve arkadaşı prens Yeletski’nin çok yakında evleneceği genç kıza içten içe aşk besleyen Herman’ın masum başlayan ancak trajediye dönüşecek olan aşk hikayesini anlatmaktadır. Eserde yaylı sazlar (1. ve 2.kemanlar, violalar ve viyolonseller), üflemeliler ( pikolo, çift flüt, çift obua, çift klarnet, korangle, fagot), pirinçler (kornolar, trompet, tuba ve trombon), vurmalılar (timpani, davul, bas davul), harp ve piyano yer almaktadır. Canlı yayında beyaz perdeden dünya operasının bu muhteşem eserini tüm görsel ve müzikal zenginliğiyle izleyelim.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.