38.İstanbul Müzik Festivali
8 Nisan 2010 Perşembe - 09:42     1.864 kez okundu.    
38.İstanbul Müzik Festivali

38.İstanbul Müzik Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın bu yıl 38.sini düzenlediği ‘Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali’ Borusan Holding’in sponsorluk katkılarıyla 3 – 30 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival programı 12 Nisan 2010 Pazartesi günü yapılacak basın toplantısıyla açıklanacak. İlk organizasyon ‘İstanbul Festivali’ olarak 1973 yılında 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında tüm görsel sanatları kapsayarak gerçekleşmişti. Tiyatro, sinema, opera, klasik bale, modern dans, pop, caz türleri 1986 yılından itibaren ayrı birer kimlik olarak festivallerde yer alarak birbirlerinden ayrıldılar. Avrupa Festivaller birliği üyesi İKSV her bir sanat dalına ait festival etkinliklerini farklı tarihi dokuların mistik büyüsü içerisinde anlam bütünlüğüne uygun şekilde düzenlemekteler. Aya İrini Kilisesi, Topkapı Sarayı, Süreyya Operası, İstanbul Arkeoloji Müzesi festival etkinliklerinde, resital ve konserlerde büyük izleyici kitlelerini ağırlayarak dünya tarihine olduğu kadar müzik tarihine de damgasını vurmaktadır. 2003 yılından itibaren Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali olarak ilk ödüllerini vermeye başladı. Aralarında Nevit Kodallı, İlhan Usmanbaş, Leyla Gencer, Ayşegül Sarıca, Suna Kan, İdil Biret gibi ülkemizin yetiştirdiği nadide sanatçıların onur ödülü ve yaşam boyu başarı ödülerine layık görülmesi ile devam eden yıllarda yerli, yabancı orkestralara, şeflere, koro ve solistlere de festivale katılımlarından dolayı çeşitli ödüller verilmiştir. Bu yıl 38. Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali ile müzikle dolu renkli bir Haziran ayı geçireceğiz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.