39.İstanbul Müzik Festivali Başlıyor.
5 Mayıs 2011 Perşembe - 09:36     1.904 kez okundu.    
39.İstanbul Müzik Festivali Başlıyor.

39.İstanbul Müzik Festivali Başlıyor.

Festivali 2006 yılından bu yana düzenleyen Borusan Holding bu yıl da 39.İstanbul Müzik Festivali’nin hazırlıklarını bitirerek, geri sayıma başladı. 4 – 29 Haziran 2011 tarihleri arasında Aya İrini’de açılış konseriyle başlayacak festival programında Türkiye ve Dünya prömiyerleri yer alıyor.

 Konuk sanatçılar Yuri Bashmet, Hilary Hahn, Renee Fleming, Patricia Petibon, Gidon Kremer, Christoph Eschenbach ve klasik müziğin sözü geçen orkestralarından Schleswig-Holstein Orkestrası bulunuyor. 600 kadar sanatçının ağırlanacağı festivalde, konser öncesi söyleşiler ve meraklıları için ustalık sınıfları düzenlenecek. Festival bu yıldan itibaren bir tema üzerine kurulan müziklerle devam edecek. Bu yıl ‘Uzaklara Yolculuk’ adını verdiği festival organizasyonu seyircisini Amerika’dan, Rusya’ya, Hint Okyanusu’ndan, Meksika’ya tüm dünya coğrafyası nın müziğiyle ve coşkusuyla buluşturacak. Oda ve senfoni orkestraları, solo vokal konserler, resitaller ve prömiyerleriyle yine İstanbul’un tarihi, görkemli konser mekanlarında büyülü bir atmosferle seyircisini kucaklayacak. Festivalin yeni çalışmalarından ilki de yine bu yıl gerçekleşecek. Her yıl festival için yerli ve yabancı bir besteciye sipariş beste verme kararı alan festival komitesi çağdaş müzik repertuarlarını genişletmeyi amaçladıklarını belirttiler. Bu yıl usta besteci İlhan Usmanbaş’ın 90.doğum yılı nedeniyle usta ve öğrencisi genç besteci Turgut Pöğün’ün birlikte besteledikleri eserin de dünya prömiyeri yer alacak. 4 Haziran 2010 Cumartesi günü saat 19:00’da  Aya İrini’de gerçekleşecek olan festival açılışında şef Sascha Goetzel ile Borusan Filarmoni Orkestrası büyük besteci Muammer Sun’un İzmir Rapsodisi’ni seslendirilecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.