İspanya Ulusal Balesi Cemal Reşit Rey’de
11 Temmuz 2010 Pazar - 10:20     2.268 kez okundu.    
İspanya Ulusal Balesi Cemal Reşit Rey’de

İspanya Ulusal Balesi Cemal Reşit Rey’de

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri ‘İstanbul Dans Ediyor’ projesiyle 11 Temmuz 2010 Pazar saat 20:00’de Cemal Reşit Rey konser salonunda İspanya Ulusal Balesi’ni sanatseverler için konuk ediyor.

Dünyaca meşhur koreograf Nacho Duato’nun yönetiminde İspanya Ulusal Balesi ‘Without Words – Kol Nidre Gnawa’ adlı çalışmasıyla sahne alacak. İstanbul 2010 Sanat projelerinin dans etkinliklerinde ‘Dans Platform İstanbul’ organizasyonları üstlendi. Dünyanın en meşhur ve yetenekli balerinlerinden Fransız Sylvie Guillem, çağdaş dansın yıldızlarından Arkam Khan, çocuklar için çok özel projeler yaratan grup De Stilte ile Karma Bejart ve Tokyo Balesi gibi önemli dansçı ve toplulukları sanatseverlerin beğenisine sundu. İspanya Ulusal Balesi 10 Temmuz akşamı 1.Uluslararası Bale Yarışması’nda sahneye çıkarak bir temsil gerçekleştirdiler. Sanat yönetmeni ve koreograf Nacho Duato grubu 1999 yılında profesyonel çalışma ağırlıklı ve dünya turneleri hedefli kurdu. Amacı; dans ve bale dalında yeni yetenekler keşfetmek ve koreografi eğitimleri vererek, çağdaş dans ve bale koreografları yetiştirmekti. Müziğin, bedende dile gelişini yaşamak ve hissetmek için yeni dansçılara destek ve fırsat vererek İspanya Ulusal Balesi ’ni tüm dünyaya tanıtmak hedefleri arasında oldu. İspanyol koreograf Nacho Duato 18 yaşında Londra’daki bir okulda bale eğitimine başladı. Eğitimine Brüksel’de devam edip, New York’ta başarıyla tamamladı. Doğal dans yeteneği, doğaçlamalardaki üstünlüğü ile koreograf olmaya doğru yöneldi. 1983 yılında Uluslar arası Koreografi Workshop’ında Köln’de ödül aldı. 1988 yılında Hollanda’da, 1990 yılında da İspanya’da Ulusal Bale ve Dans birimlerinin koreograf ve sanat yönetmeni olarak görev yaptı. Fransa hükümeti tarafından dans adına yaptığı büyük çalışma ve hizmetlerden dolayı şövalye nişanı na layık görüldü.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.