41.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Konser Programı
13 Şubat 2013 Çarşamba - 10:52     1.660 kez okundu.    
41.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Konser Programı

41. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Konser Programı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın etkinliklerinden Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali bu yıl 4- 29 Haziran 2013 tarihleri arasında ilan edilen program çerçevesinde gerçekleşecek.

İKSV’nin sürekli konser orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası şef Sascha Goetzel yönetiminde keman solisti Veriko Çumburidze ile açılış konserini 4 Haziran 2013 Salı günü saat 21:00’da Haliç Kongre Sarayı’nda verecek. Saat 19:00’daki kokteylin ardından 20:00’de ödül merasimi ni konser takip edecek. Bu yılki ödül merasiminde Güher ve Sühel Pekinel Kardeşler’e Onur Ödülü sunulacak. Henüz 16 yaşında olan keman sanatçısı Veriko Çumburidze geçen yıl 7.Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması’nda birincilik ödülü almıştır. Keman’da 28 finalist arasından birinciliğe hak kazanan Veriko Çumburidze halen ‘Güher- Sühel Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler’ projesinin sağladığı bursla Viyana Müzik Akademisi’nde eğitimine devam etmektedir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2010 yılında Salzburg Festivali açılışında konser vermiş, Lan Lang, Hilary Hahn, Renee Fleming gibi virtüöz sanatçılarla birlikte çalmıştır. Orkestra çıkardığı iki albüm CD’siyle olumlu eleştiriler alarak sanat yaşamını sürdürmektedir. İstanbul Müzik Festivali ilk olarak 5 Haziran- 15 Temmuz 1973 yılında başlamıştır. Klasik müzik, bale, sinema, tiyatro, opera, caz, pop gibi alanlarda seçkin örnekler sunan festival kapsamında sanatçı veya sanatçı topluluklarının toplantı, panel ve seminerlerine de yer verilmiştir. 1986’da sinema, caz ve tiyatro ayrı bir festivale dönüşünce 1994 yılında Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali’de bugünkü etkinlik yapısına kavuşmuştur. 1977 yılından bu yana Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan İstanbul Müzik Festivali dünyanın önemli sanatçılarını sahnesinde konuk ederek başarılı çalışmalar yapmış ve dünyanın en saygın müzik festivalleri arasında yerini almıştır. Festivalde geçen yıl başlatılan ‘Açık Konservatuar’ çalışması 9 Haziran 2013 Pazar günü Galata Rum İlköğretim Okulu’nda uygulanacak. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarlarının eğitim destekçisi olduğu bu projede İstanbul’da çeşitli konservatuarlarda eğitim gören çocukların bir araya gelerek bilgilerini paylaşmalarının yanı sıra gelecekteki meslektaşlarıyla dostluk ilişkilerini pekiştirmeyi amaçlamaktadır. Halka açık gerçekleşecek derslerde öğrencinin hazırlık ve başlangıç süreçinden, yoruma doğru yolculuğunu adım adım izleyecekler. Pazar gün boyu sürecek derslerin sonunda altı katlı zarif Galata Rum ilköğretim okulunun konser salonunda işitsel olduğu kadar görsel bir ziyafet sunulacak. Açık Konservatuar etkinlikleri müziksever gençleri yüreklendirecek ve müziğin büyülü dünyası içinde dimağlarda yeni ufuklar açacaktır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.