450 Yıllık Orkestra Staatskapelle Berlin, Mayıs’ta İKSV’de
12 Şubat 2014 Çarşamba - 10:08     1.772 kez okundu.    
450 Yıllık Orkestra Staatskapelle Berlin, Mayıs’ta İKSV’de

450 Yıllık Orkestra Staatskapelle Berlin, Mayıs’ta İKSV’de

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), 450 yıllık müzik geçmişiyle dünyanın en saygın orkestralarından biri olan Staatskapelle Berlin Orkestrası’na Mayıs ayında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ev sahipliği yapacak.

15 Mayıs 2014 Perşembe akşamı 20:30’da gerçekleşecek olan Staatskapelle Berlin Orkestrası konseri bu sezonun en büyük klasik müzik performanslarından biri olacak. Staatskapelle Berlin Orkestrası’nda 50 yılı aşkın bir zamandır şef olarak görev yapan piyanist Daniel Barenboim, 2009 yılında İstanbul Müzik Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür. Ünlü besteci Richard Wagner’ın ‘Tristan & Isolde’ bestesini ilk olarak 1876’da bestecisinin şefliğinde çalan Staatskapelle Berlin Orkestrası’nın bugünkü şefi Daniel Barenboim, R.Wagner’in ‘Tannhauser’ bestesinin kaydıyla Grammy ödülü kazanmıştır.  Staatskapelle Berlin Orkestrası bu konserlerinde ayrıca R.Wagner’in ‘Nürnberg’li Usta Şarkıcılar Uvertürü’nü seslendirecekler. Orkestranın konser programında ayrıca Edward Elgar’ın 2. Senfonisi’de yer almaktadır. Grammy ödüllü orkestra 2000, 2004, 2005, 2006 ve 2008 yıllarında Opernwelt tarafından ‘Yılın Orkestrası’ seçilmiştir. Orkestra, Grammy ödülünün yanı sıra Grand Prix du Disque, Echo ve Fürtwangler ödüllerine de hak kazanmıştır. 16.yüzyıl sonlarına doğru bir saray orkestrası olarak kurulan Staatskapelle Berlin, daha sonra kentin devlet operasına bağlı olarak çalışmaya başlamıştır. Felix Mendelssohn Bartoldy, Richard Strauss, Herbert von Karajan, Giacomo Meyerbeer, Erich Kleiber, Felix von Weingartner gibi ünlü şeflerin çalıştırdığı orkestranın genel müzik direktörlüğünü ve orkestra şefliğini 1992 yılından bu yana Daniel Barenboim gerçekleştirmektedir. Sanatçı, 2000 yılında ‘Yaşam Boyu Daimi Şef’ unvanını almıştır. 1942 yılında Arjantin’de dünyaya gelen Daniel Barenboim, ilk piyano konserini henüz 8 yaşındayken vermiştir. Müzik eleştirmenlerinin bir fenomen olarak işaret ettikleri dönemde 11 yaşında olan piyano sanatçısı, 12 yaşına geldiğinde ise ilk albümünü çıkartmıştır. 1962 yılında ilk olarak İsrail Devlet Senfoni Orkestrası’nı yöneten Daniel Barenboim, Paris Orkestrası, Chicago Senfoni Orkestrası, Berlin Devlet Operası ve La Scala’da onursal şef ve sanat direktörü olarak görev yapmıştır.  1999 yılında İsrailli ve Arap genç müzisyenleri bir araya getirerek ‘Doğu- Batı Divanı Orkestrası’nı çalıştıran Daniel Barenboim, bu mesaj dolu orkestra çalışmasıyla 2006 yılında ülkemizde de konser vermiştir. Filistinli edebiyat profesörü arkadaşı Edward Said’le bu projeyi hayata geçiren sanatçının, Ramallah kentinde gerçekleşen canlı konseri tüm TV kanalları nda gösterilerek dünyadaki barış ve uzlaşma yolundaki harekete de büyük bir mesaj vermiştir. 7 Grammy ödülüne sahip orkestra şefi ve piyano sanatçısı Daniel Barenboim, 2007 yılında ‘Dünya Barış Elçisi’ olarak kabul edilmiştir. Irk, dil, din, siyasi görüş ve cinsiyet ayrımı gözetmeden insanlığın dostluk ve barış yolunda ileri adımlar atmasını destekleyen çalışmalarından ötürü sanatçıya Nobel ödüllerinden sonra dünyanın en prestijli ödüllerinden sayılan Wolf Prize takdim edilmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.