İKSV Salonu’nda Yeni Dönem Başlıyor.
2 Ekim 2012 Salı - 19:21     1.521 kez okundu.    
İKSV Salonu’nda Yeni Dönem Başlıyor.

İKSV Salonu’nda Yeni Dönem Başlıyor.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Salon programları 4 Ekim 2012 Perşembe saat 21:30’da Saint Etienne konseriyle başlıyor.

Yeni sezonunda yine her yıl olduğu gibi caz, alternatif rock ve dünya müzikleri nin beklenen sanatçılarını ağırlayan Salon, İngilizlerin İndie- dans grubu Saint Etienne’i 4 ve 5 Ekim’de iki akşam üstüste konuk edecek. Müzik kariyerlerinin 22.yılında ilk kez Türkiye’ye gelecek olan grup, çıkardığı sekiz albümle İngiltere’nin en başarılı ve önemli müzik grupları arasında yer alıyor. Avrupa turnesi kapsamında ülkemizde gerçekleştirecekleri konserde son albümleri Words and Music by Saint Etienne’den ve ilk albümleri 1991 yılında çıkardıkları Foxbase Alpha’dan en çok sevilen, hit olan parçalarına yer verecekler. 1990 yılında Bob Stanley ile Pete Wiggs tarafından oluşturulan Saint Etienne grubu, ilk albümlerinden sonra vokalde Sarah Cracknell’le daimi olarak çalışmaya başladılar. Saint Etienne, Fransa’da bulunan bir kent adıdır. Toulouse ve Lyon şehirleri arasında yüksek bir alana yerleşmiş bölgedir. Avrupa kıtasında rakım olarak en yüksek 3.kent olan Saint Etienne, tıpkı İstanbul ve Roma gibi yedi tepe üzerine kurulduğu söylenegelmektedir. Şehir 14.yüzyılda silah üreten bir bölge olarak ün yapmıştır. 19.yüzyılın sonlarında Fransız Devrimi sırasında silah üretiminde fabrikalaşma sistemine geçerek ülkenin savunma sistemine önemli katkılar sağlamıştır. Saint Etienne’in merkezinin bulunduğu Loire bölgesinde çok zengin kömür yatakları bulunmaktadır. 900 maden ocağı bulunan şehirde ucuz eleman çalıştırmak için Sicilyalı işçiler istihdam edilmektedir. Ayrıca Saint Etienne Madencilik Yüksekokulu ’nda maden mühendisleri özel olarak yetiştirilmektedir. Şehrin diğer ekonomik alanları dantel, tekstil, kurdela, kumaş şeritler ve bisiklet üretimi olarak yapılanmıştır. 20.yüzyılın ikinci yarısında büyük bir ekonomik kriz geçiren şehirde özellikle silah sanayiinde önemli düşüşler yaşanmış ve talep kaybının önüne geçilememiştir. Loire havzalarında bulunan kömür ocakları tek, tek kapanarak, işçi istihdamı da yokoldu. Aynı çöküş kısa zamanda bisiklet endüstrisinde de gözlendi. Şu anda geçmiş yıllara nazaran daha küçük ölçeklerde varlığını sürdürmeye çalışan kent halkı geçmişteki büyüme hacmine erişmekte imkansız durumdadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.