Kanadalı Bir Kontralto: Marie- Nicole Lemieux
7 Ağustos 2013 Çarşamba - 08:54     1.582 kez okundu.    
Kanadalı Bir Kontralto: Marie- Nicole Lemieux

Kanadalı Bir Kontralto: Marie- Nicole Lemieux

Mezzosoprano ses türleri arasında en zengin, en derin ve en iç bayıltıcı bir ses tipine sahip olarak tanımlanan Marie- Nicole Lemieux, Gluck, Haydn, Mozart’ın eserlerinden oluşan ve çok beklenen ‘Operas Arias’ albümünü çıkardı.

2000 yılında Belçika’da katıldığı Queen Elizabeth Müzik Yarışması’nda birincilik alan Kanadalı koloratur kontralto Marie- Nicole Lemieux sahneye çıktığı andan itibaren tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. 1975 yılında Kanada’da doğan sanatçının ‘Operas Arias’ albümünde söylediği aryaların bestecisi Christoph Willibald (Von) Gluck 18.yüzyılın önemli müzisyenlerinden biridir. Bir ormancının çocuğu olan Gluck, Prag’ta ünlü klasik müzik bestecileriyle çalışma fırsatını yakalamış, dikkati çeken yeteneği nedeniyle Prens Von Lobkowitz’in isteği üzerine Viyana’da Prens Melzi’nin yanında çalışmaya başlamıştır. Kariyeri başarıyla devam ederken Milano’ya geçen Gluck, Milano Tiyatrosu’nun siparişi üzerine ‘Artarse’ isimli ilk opera eserini bestelemiş ve Sammartini ile çalışmıştır. Beş yıl sonra Londra’ya giden ünlü besteci bestelediği birçok opera eseriyle büyük ün kazanmıştır. ‘Orfeo ed Euridice’, ‘Armida’, ‘Alcaste’, ‘Iphigenia in Tauris’ ve ‘Iphigenia in Aulis’ gibi opera eserlerini Viyana’da yazan besteci yazdığı bale eserleriyle de tanınmaktadır.  Milano, İtalya’nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin başkenti olan Milano şehri 7.400.000 kişilik nüfusuyla Avrupa’nın en büyük en gelişmiş ve en zengin metropolitanlarındandır. Moda ve otomotiv sektöründe önde gelen şehirde dünyanın en büyük katedrali Duomo di Milano (Gotik) ve dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden Galleria Vittorio Emanuele Il ve dünyanın en prestijli en büyük tiyatro binalarından La Scala binası bulunmaktadır. Şehrin 15 kilometre kuzeyinde otomobil yarış pistleri bulunan Monza şehri yer almaktadır. İtalya’nın en büyük spor klüplerinden olan AC Milan ve İnter Milan futbol takımlarına da ev sahipliği yapan Milano, Expo 2015’te kapılarını dünyaya açmaya hazırlanmaktadır. Milano ve Torino kentleri arasında çalışan Eorustar adlı hızlı tren Avrupa’da bulunan diğer hızlı trenlere göre rayların eskiliğinden ağır çalışmaktadır. 2008 yılında gerçekleşen ray yenileme projesiyle Milano- Toronto arası yaklaşık 1 saate düşmüştür. Milano, ünlü Po Ovası’nın Batı merkezindedir. Alp dağları ndan inen Ticino ve Adda Çayı’nın birleşme noktası şehrin çok yakınında gerçekleşmektedir. Şehirde kara iklimi ve subtropik iklim hakimdir. Yazları çok sıcak, bunaltıcı olmasına karşın kışları ise çok soğuk ve yoğun kar yağışlıdır. 19.yüzyılın son çeyreğinden itibaren İtalya’nın 2.büyük şehri olan Milano’dan önce birinci sırayı Napoli ve ondan sonra Roma almaktadır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.