‘Gauedamus Ödülü’ne Bir Türk Besteci Adayı
15 Ağustos 2013 Perşembe - 10:14     1.674 kez okundu.    
‘Gauedamus Ödülü’ne Bir Türk Besteci Adayı

‘Gauedamus Ödülü’ne Bir Türk Besteci Adayı

Yaşamını Amsterdam’da sürdüren genç Türk besteci Emre Sihan Kaleli Gauedamus 2013 Ödülü’ne aday gösterildi. Hollanda’nın Utrecht kentinde 1 – 8 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Gauedamus Müzik Haftası, 1957 yılından beri genç bestecileri teşvik etmek, kariyerlerine ivme kazandırmak amacıyla yapılmaktadır.

Her yıl yüzlerce genç bestecinin başvurduğu yarışmaya 10- 13 kişi arasında finalist seçilmektedir. Gauedamus Müzik Haftası boyunca finale kalan genç besteciler uluslararası festival direktörleri, birçok orkestranın ve oda topluluklarının sanat yönetmenleri ve medya kuruluşları ile tanışma fırsatı yakalayarak çalışmalarının sanatsal ve düşünsel taraflarını anlatma imkanı sağlamaktadır. Genç besteciler gelecekte yapmak istedikleri projeleri, hedefleri sunarken bu projelerinin gerçekleşmesi adına adımlar atabilmektedir. Bu yıl 220 katılımcı arasından seçilen 13 finalist arasında yer alan Emre Sihan Kaleli, Gauedamus Ödülü’ne aday gösterilen bestesi ‘Il voto dell’innocenza’ ile festival programında yer alan Hollandalı Ereprijs Orkestrası için bestelediği ‘Lovemaking’le ödül heyecanını yaşayacak. Hollanda’nın en büyük şehirlerinden biri olan Utrecht, Amsterdam, Rotterdam ve Lahey gibi metropollerin bulunduğu bölgededir. Merkezinde Ortaçağ’dan kalma birçok binanın bulunduğu Utrecht kenti, 8.yüzyıldan bu yana Katolikliğin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Hollanda’nın en büyük yüksek öğrenim kurumu olan Utrecht Üniversitesi 1636 yılında kurulmuştur. Utrecht kenti, Amsterdam’dan sonra ülkenin en fazla kültürel etkinliklerinin yer aldığı bölge olarak sayılmaktadır. Şehrin coğrafik konumu nedeniyle demiryolları ve karayolları ulaşım ağı son derece gelişmiştir. Utrecht’in ‘kardeş şehir’ bağlantıları Çek Cumhuriyeti’ndeki Brno kenti ve Nikaragua’da yer alan Leon kentidir. Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua, Büyük Okyanus ve Karayip Denizi ile çevrilidir. Başkenti Managua’dır.  1952 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilen topraklarda ‘Miskitolar’ gibi yerli kabileler yaşamaktadır. İspanyolların sömürgesi durumuna gelen ülke 1838’de Bağımsız Cumhuriyet rejimini ilan etmiştir. ABD’nin yoğun işgallerine maruz kalan ülkede 1925 yılında bir iç savaş patlak vermiştir. Kanlı iç savaşlar ve politik çalkantılardan bir türlü kurtulamayan Nikaragua, ekonomik olarak ağır bunalımlara sürüklenmiştir. 1972 yılında meydana gelen büyük depremde 6000 kişi hayatını kaybetmiştir. 300.000 kişinin evsiz kaldığı ülkede gerilla savaşlarının sonunu getiren ve hükümeti kuran Başkan Somoza sosyalist ülkelerle yakın ilişkilere geçerek, ABD ile ilişkilerini de düzeltmiştir. Tropik bir iklimin sürdüğü Nikaragua’da yoğun sismik hareketler daima dikkat çekmiştir. Tropikal yağışlar Ocak ayından, Mayıs ayına kadar aralıksız devam etmektedir. Nüfusu Avrupalı, Afrikalı ve yerli karışımlardan oluşmaktadır. İhraç edilen muz, kahve, şeker, tütün, sığır eti ülkenin başlıca gelir kaynaklarındandır. Halkın yarısından fazlası yoksulluk sınırının çok altında yaşam mücadelesi vermektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.