İş Sanat’ta Keman Sanatçısı Baiba Skride Konseri
6 Şubat 2014 Perşembe - 09:41     1.519 kez okundu.    
İş Sanat’ta Keman Sanatçısı Baiba Skride Konseri

İş Sanat’ta Keman Sanatçısı Baiba Skride Konseri

Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası, 1997 yılından beri müzik direktörlüğünü gerçekleştirdiği Zoltan Kocsis eşliğinde Letonyalı keman sanatçısı Baiba Skride ile Nisan ayında iki nefis konser gerçekleştirecekler.

Konserlerin ilk 1 Nisan 2014 Salı günü saat 20:00’de İş Sanat’ta gerçekleşecek. 2011 yılında Queen Elisabeth Yarışması’nda birinci olan yetenekli keman sanatçısı Baiba Skride, şarkı söyler gibi kullandığı tonları, son derece akıcı yay tekniği, kristalimsi tınılarda üst tonları ile müzikal tutkuları ile seslendirdiği eserlerde son derece başarı elde etmektedir. 2 yaşındaki oğluyla beraber Hamburg’ta yaşayan genç sanatçı dünya çapında konserler vermiştir. Budapeşte doğumlu Macar orkestra şefi Zoltan Kocsis, aynı zamanda piyanist ve bestecidir. Beş yaşında müzik öğrenmeye başlayan sanatçı yetenekleriyle dikkat çekerek Franz Lizst Müzik Akademisi’ne kabul edilmiştir. Müzik eleştirmenlerinin ‘incelikli piyano sesiyle olağanüstü teknik’ diyerek dikkat çektikleri Zoltan Kocsis, 25 yıl boyunca Chicago Senfoni Orkestrası, Berlin Filarmoni Orkestrası, San Fransisco Senfoni Orkestrası, Londra, Viyana Filarmoni Orkestrası gibi prestijli orkestralarda görev almıştır. Macaristan, Orta Avrupa’da kurulmuş ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Sınır komşuları Avusturya, Slovenya, Ukrayna, Romanya, Hırvatistan ve Sırbistan’dır. Ülkenin resmi dili Avrupa Birliği’nin 24 resmi dil olarak belirlediği dillerden biridir. Bölgede Keltler ve Romalıların hüküm sürmesinden sonra 10.yüzyılda Macaristan tarihi başlamıştır. Batı uygarlığının kültür merkezlerinden biri olan Macaristan, I.Dünya Savaşı’nda topraklarının üçte ikisini kaybetmiştir. II.Dünya Savaşı’nda Nazilerle birlik olan Macarlar, Sovyet Rusya’nın hakimiyeti ele almasıyla birlikte komünist rejimi benimsemişlerdir. 1956 yılında gerçekleştirdikleri Macar Devrimi’nden sonra uluslararası tanınırlık elde eden Macarlar, sınırlarını Avusturya’ya açmışlardır. Geniş bir gelir düzeyinde ekonomiye sahip olan Macaristan, parlementer cumhuriyet rejimine geçiş yapmayı başarmıştır. Dünyanın 15 turistik merkezi arasında bulunan ülke, son on yıldır dünyanın en dinamik ekonomisine sahip ülkeler arasındadır. Macaristan’da Balaton Gölü, Orta Avrupa’nın en büyük gölü olup Heviz Gölü ise en büyük termal göl olarak bilinmektedir. Macaristan’da Avrupa’nın en büyük otlağı Hortobagy merası bulunmaktadır. Macaristan Ovası’nda tepelerin çok fazla olması ve akarsuların bulanık ve çamurlu olması dikkati çekmektedir. Ormanlardan kesilen ağaç kütükleri bu akarsuların yardımıyla taşınmaktadır. Tuna Nehri’ne dökülen akarsuların arasında kalan topraklar tahıl ekimine uygundur. Düz ve engin bir çayır olan ünlü Macar Ovası’nda kışın dondurucu soğuklar, yazın ise şiddetli sıcaklıklar oluşmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.