6 Eylül’de U2 360 Heyecanı
5 Ağustos 2010 Perşembe - 09:40     2.274 kez okundu.    
6 Eylül’de U2 360 Heyecanı

6 Eylül’de U2 360 Heyecanı

Dünyanın en büyük rock müziği gruplarından U2 360 İstanbul – Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 6 Eylül 2010 Pazartesi akşamı aylardır heyecanla beklenen muhteşem konserini gerçekleştirecek.

Biletleri bir yıl önceden satılmaya başlanan ve kısa zamanda tükenen grubun 2009 yılından bu yana gerçekleştirdikleri konserlere katılım rekor seviyelere erişiyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında İKSV ve Pozitif’in işbirliğiyle U2 360’ın 6 Eylül’deki muhteşem konseri 7 -8 yıllık bir emeğin ve yoğun çalışmanın ürünü olarak hayranlarını sevindirecek. Bu yıl gerçekleşen Avrupa Kültür Başkenti 2010 kapsamındaki etkinliklerle 10 – 15 yıl önce müzikseverlerin canlı izlemeyi akıllarına ve hayallerine getiremeyecekleri büyük müzik adamlarının konserleri başarıyla gerçekleşti. Dev prodüksiyon u ile müzik tarihine de geçen U2 360 Tour konserleri ciddi teknik ön hazırlık gerektiriyor. Sahne özelliği 360 derecelik görüş açısına sahip sahnenin mimarı Mark Fisher U2 grubuyla bu önemli organizasyonda 6.kez çalışıyor. Sahne Belçika’lı bir inşaat şirketi tarafından yüksek basınçlı hidrolik sistem kullanılarak sahnenin büyük hareketler yapmasını sağladı. 180 ton ağırlığındaki sahnenin en uzun orta kısmı olan ‘pilon’ bölümü 46 metreye ulaşıyor. Seyircinin her açıdan rahat izlemesini sağlayan silindir biçimindeki dev ekran kapalı halde 400 metrekare, açıldığında ise iki tenis kortu genişliğine ulaşıyor. 54 ton ağırlığındaki dev silindir ekran 1 milyon parçacıktan oluşuyor. Prodüksiyonun tamamı 120 tır’la yola çıkarak konser alanına ulaşıyor. Dev sahnenin görünmeyen yüzeyinde yani sahnenin altında çalışan ekip 300 metrekarelik iş sahası bir iş sahasında gece- gündüz demeden koşuşturuyorlar. Çelik dizaynlı dev sahnenin tır’lardan 12 saattte indirilen tüm ekipmanları teknisyenler ve teknik işçiler 4 günde kurarak sahne haline getiriyorlar. Bu muhteşem organizasyon, sahne, emek görülmeye değer…

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.