9.Senfoni Konseri
6 Mayıs 2010 Perşembe - 09:42     3.296 kez okundu.    
9.Senfoni Konseri

9.Senfoni Konseri

Ludwig Van Beethoven’ın 9.Senfoni’si 9 Mayıs 2010 Pazar günü Ankara Devlet Çok Sesli Korosu tarafından Rengim Gökmen’in şefliğinde CRR’de seslendirilecek.

9.Senfoni, insan sesinin kullanıldığı ilk senfonik eser olarak tarihe geçmiştir. İlk olarak 1824 yılında Viyana’da seslendirilen ve Avrupa Birliği Marşı olarak simgelendirilen eser ölümsüzlüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. 1770 yılında Bonn’da dünyaya gelen ve 8 çocuklu bir ailenin ferdi olan Beethoven’ın ilk müzik hocası babasıdır. Alkolik olan babasının katı ve acımasız eğitim sisteminde büyüyen ve müzik eğitimi alan Beethoven mutsuz bir çocukluk geçirir. Kilisede piyano çalarak ailenin geçimine katkıda bulunan besteci 1787 yılında Müzart’la çalışmak üzere Viyana’ya gider. Annesi rahatsızlanınca Bonn’a dönmek zorunda kalan Beethoven 1792’de Viyana’ya döndüğünde Mozart’ın ölüm haberini alır. O tarihten itibaren Joseph Haydn’la birlikte çalışmaya başlayan sanatçı 19.yüzyılda piyano icrası ve besteleriyle müzik dünyasını derinden etkileyen başyapıtlar oluşturdu. Beethoven’ın beş piyano konçertosu, 32 piyano sonatı, 9.Senfoni ’si, çello ve keman için üçlü konçerto, Fidelia ve Eroica opera eserleri, sayısız oda müziği besteleri en önemlileri arasındadır. Beethoven etkili ve yaratıcı anlatım gücü, tutku dolu duygu yoğunluğu ve titiz çalışması ile Mozart ve Haydn ekolünün açmış olduğu yoldan daha gelişerek, daha uzun besteler yaparak Klasik müziğin Romantik devrini başlatmıştır. 1801 yılında işitme kaybı ile başlayan sağlık sorunları o’nun yakasını bırakmayan dertlerden biri olmuştur. 1817’de işitme yeteneğini tamamen kaybeden sanatçı, müzikal performansından hiçbirşey yitirmemiş, aksine 9.Senfoni’yi bu kaybı sırasında bestelemiştir. 56 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçının cenazesine 30.000 müziksever hayranı katılarak, o’nu son yolculuğuna uğurlamıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.