Miles Davis
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:01     9.171 kez okundu.    
Miles Davis

MILES DAVIS (1926 – 1991)

1926 yılında İllinois’de doğan Davis babasının hediye ettiği trompetle müziğe ilk adımını atar. Elwood Buchnan’dan trompet dersler almaya başlayan Miles Davis, usta cazcı Gustav’dan dersler almaya başlar.

 Gustav’ın kendisi için yaptığı trompet ağızlıklarından birini Davis’e verir ve bu Davis’in kendine has trompet sesini bulmasına yardımcı olur.  Sanatçı, Charlie Parker ve Dizzy Gillespie’yi, örnek alarak onların peşinden gitmiştir.  Bu ünlü cazcılar da Davis’i beğenirler ve desteklerler. Hatta New York’a yanlarına çağırırlar. Bunun üzerine DAvis New York’a taşınır ve yerleşir. Orada bir müzik okunla gider. Bu sırada Parker ve Dizzy ile çalışmalara başlar.  Bu çalışma yaklaşık olarak 1946-1948 yılları arasında devam eder. Daha sonra ise JJ Johnson, Lee Konitz, Gery Mulligan, Max Roach,  John Lewis gibi cazcılardan oluşan bir grupta müzik yapmaya başlar. Bu dönemlerde kendi bestesi olan Birth of the Cool albümünü çıkarır.

 

     1950’li yıllarda bir süre Coltrane, Red Garland, Paul Chambers, Philly Joe Jones gibi cazcılarla çalar. Bu isimlerle Cookin, Steamin, Workin ve Relaxin adlı albümleri çıkarır. Davis’in en başarılı albümü olan Kind Blue adlı albümü Coltrane, Julian Adderley, Bill Evans, Paul Chambers ve Pilly Joe Jones birlikte ortaya yaratmışlardır.

 

    1960’larda Miles Davis biraz daha özgün ve yaratıcı tarza döner. Bu yıllarda Wayne Shorter, Herbie Hancock, Tony Williams, Ron Carter ile yaptığı albümler 6 disk olarak çıkar.  1970’lerde rock müziğin gençler arasında popüler olmasıyla Davis’de kendi müziğini çeşitlendirmeye başlar. Bas gitar, elektro gitar, org ve trompetler kullanmaya başlayan Davis gençlerin tercih ettiği müziğe doğru yakınlaşır. Davis’in bu yeni tarzı Bitches Brew adlı albümünde kendini gösterir.  Bu albüm dünya çağında en çok satan caz albümleri arasında yer almaktadır.   Davis 1970-1980’lerde bu yeni tarzını sürdürür.  

 

      Miles Davis, hayatı boyunca 1950’lerde cool jazz tarzı nı yansıtmış, 1970’lerde ise jazz rock türünün en güzel örneklerini vermiş bir sanatçıdır.   Onun müziği sade, özgün olup aynı zamanda hızlı geçişler içeren bir tarzdı. Doğaçlamalarında detaycı ve dengeli bir yapı dikkatleri çeker. Yeniliklere açık ve yeni tarzları denemekten korkmaması Davis’in her zaman güncel ve unutulmaz bir cazcı olarak anılmasını sağlamıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.