Aida Nadeem Bağdat Esintileriyle Beyoğlu Alt.’ta
17 Mayıs 2013 Cuma - 09:54     1.978 kez okundu.    
Aida Nadeem Bağdat Esintileriyle Beyoğlu Alt.’ta

Aida Nadeem Bağdat Esintileriyle Beyoğlu Alt.’ta

BBC Dünya Müziği 2007 kategorisinden ödül alan, birçok dünya müziği festivalinde dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşmış Bağdat’lı vokal sanatçısı Aida Nadeem 24 Mayıs 2013 Cuma günü saat 21:00’de Beyoğlu Alt.’ta sahne alacak.

Tek kişilik sahne performansıyla seyirci karşısına çıkacak olan sanatçı yeni tarzıyla bir hayli ilgi çekecek. Arap şiiri ni elektronik müzikle birleştiren ve Doğu ezgileriyle birleştiren sanatçı avantgarde müzik anlayışını Arap kökleriyle bağdaştırarak müziğinde bir fark yaratmıştır. Sesi ve yorumuyla ticari kalıplarla sınırlanmış dünyaya dürüstlük, ruh temizliği ve özgürlük mesajları vermektedir. Irak ülkesinin başkenti Bağdat aynı zamanda Irak’ın en büyük kentidir. Kahire ve Tahran’dan sonra Ortadoğu’nun da üçüncü büyük kenti konumundadır. İsim anlamın ‘Tanrının Verdiği’, ‘Tanrının Hediyesi’ anlamına gelmektedir. Yazları kurak ve sıcak olan şehir kışları yumuşak ve serin iklimdedir. Dünyanın önemli medeniyet merkezleri olan Babil, Medain, Seleukeia’nın yakınlarında kurulan Bağdat kenti, Aşağı Mezopotamya bölgesinde Dicle nehrinin de iki yakasında kurulmuştur. Abbasiler döneminde İslam Devleti’nin başkentliğini yapan şehir Osmanlı döneminde imparatorluğun önemli vilayetlerinden biri olmuştur. Kentin Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmesi üzerine Türkler’in İslam dünyası nda itibarı artmıştır. Ancak 13.yüzyıl ortalarında Moğollar’ın istilası üzerine şehir yakılıp, yıkılarak felaketler yaşamıştır. Kent, 1543 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 1917 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz kuvvetlerinin eline geçen şehir 1921’de bağımsızlığını ilan ederek Bağımsız Irak Krallığı’nın başşehri olmuştur. Lozan Antlaşmas ile Türkiye Bağdat ve Irak hükümetini resmen tanımıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra petrol gelirleriyle ekonomik olarak atağa kalkan şehir Irak sanayiinin de kalbidir. İpek, pamuklu, deri kumaş, eşya, çimento, hurma, tütün ve petrol rafinerileri, demir- çelik fabrikaları ve demiryolu atölyeleri ile sanayiide ileri durumdadır. 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında büyük bombardıman altında kalan şehir harap edilmiştir. Bağdat Eski Doğu pazarları, cam binaları, eski tarz minare ve camileri, kaldırım kahveleriyle mimari güzellikleri olan eski bir şehirdir. Bağdat kenti 9 Nisan 2003 yılında Amerikan ordusu tarafından işgal edilmiştir. Tm dünyaya basın yoluyla işgalin amacı olarak; Irak’ta bulunduğu söylenen kitle imha silahlarını yok etmek, terörü destekleyen asker Saddam Hüseyin’i durdurmak ve Irak halkını özgürlüğüne kavuşturmak şeklinde bildirilmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.