Ak Caz’da Diane Schuur Günü
30 Eylül 2010 Perşembe - 13:55     2.265 kez okundu.    
Ak Caz’da Diane Schuur Günü

Ak Caz’da Diane Schuur Günü

Aksanat Caz etkinlikleri kapsamında ülkemize konuk olarak gelen caz müziğinin first lady’lerinden ve uzun yıllar Stan Getz, Ray Charles gibi efsanevi cazcılarla çalışmış, büyülü vokal Diane Schuur 30 Eylül 2010 Perşembe akşamı saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda cazseverlere unutulmaz bir konser verecek.

10 Aralık 1953 yılında Washington’da dünyaya gelen sanatçı piyanist ve caz şarkıcısı olarak tanınmaktadır. Doğumu sırasında geçirdiği bir komplikasyon sonucunda gözlerini yitiren sanatçıyı Monterey Caz Festivali’nde ‘Amazing Grace’ adlı parçayı söylerken Stan Getz keşfeder ve Schuur’u himayesine alır. Müzik kariyerine B.B King’le beraber sahne çalışmalarıyla devam eden sanatçı ‘Heart to Heart’ isimli albüm çalışmasını yayınlar. Ancak 1986 yılında yayınladığı ‘Timeless’ adlı albüm kendisine Grammy ödülünü getirir. Çok geçmeden Count Basie Orkestrası ile yaptığı başarılı çalışma kendisini 2.Grammy ödülünün sahibi yapar. Carnegie Hall, White House gibi çeşitli mekanlarda dünya caz müziğinin prestjli isimleriyle şarkı söyledi. Bunların arasında Stewie Wonder, Dizzy Gillespie, Quincy Jones, Maynard Ferguson, Ray Charles bulunmaktadır. Seattle, Washington’un küçük bir banliyösünda büyüyen Schuur’u sanatı konusunda tüm ailesi yüreklendirdi. Erken çocukluk yıllarında bile onun hayalindeki kadın kahramanlar Dinah Washington ve Sarah Vaughan oldu. Schuur ilk tek gecelik işlerine Tacoma Holiday Inn’de on yaşındayken country müzik söyleyerek başladı. Daha sonra Washington’daki Körler için eğitim veren okula girerek, sesi ve yeteneğiyle kendinde varolan orijinal materyelleri herkesi şaşırtır. Neşe dolu kişiliği ve özel sesiyle 16 yaşına geldiğinde şarkı söylemeye ve performanslar yapmaya başlar. Günümüze birçok başarılı çalışma ve ödüllerle gelmeyi başaran Schuur’un Cemal Reşit Rey’deki performansı kaçırılmayacak bir şaheser..

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.