Akbank Caz’da Bir Trompet Ustası
14 Eylül 2010 Salı - 10:48     3.377 kez okundu.    
Akbank Caz’da Bir Trompet Ustası

Akbank Caz’da Bir Trompet Ustası

Cazseverlerin her yıl ilgiyle takip ettikleri 20.Akbank Caz Festivali 23 Eylül 2010 Perşembe günü 17 Grammy ödüllü Amerikan caz orkestrası Count Basie Orchestra konseri ile açılışını gerçekleştirecek.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda düzenlenen açılış konserinde şef Dennis Mackrel ve eşsiz vokali Carmen Bradford keyfili bir caz repertuarıyla cazseverlerin huzurunda olacaklar. Festival kapsamında aynı gün ünlü caz trompet sanatçısı İmer Demirer Quartet Babylon’da saat 22:30’da cazseverlere nefis bir konser verecekler. Trompet bakır madeninden yapılmış nefesli ailesinden bir enstrümandır. Bir ağızlıkla başlayan ve kıvrımlarla devam eden gövdesinin sona erdiği ağız bölümü konik yapıdadır. Ses rengi canlı ve parlak, çınlayan özelliktedir. Trompeti diğer nefesli çalgılardan ayıran özellik üfleme esnasında iki- üç kez ses düzenlemesi sağlanabilmesidir. Trompetler genel olarak basit ve kromatik (pistonlu) trompet olarak iki çeşittir. Basit trompetler birçok armonik ses in işitilmesini sağlar. Bakırdan yapılmış üflemeli çalgıların en eskisi olan trompet M.Ö 2.binyılda Mısır’da dini törenler de veya askeriyede kullanılan iki notalı ses çıkarabilen bir çalgıydı. M.Ö 1500’lerde varolduğu gözlenen ve Mısır’da bulunan Tutankamon’un mezarında raslanan trompetler gümüş ve bronz madeninden yapılmıştır. İskandinavya ve Çin’de bulunan trompetlerde M.Ö 1500 yılında haberleşmek için kullanılmış ve Orta Çağ döneminde orkestra bünyesine girmiştir. Günümüzde kullanılmayan ve 17.yüzyıl başlarında Montaverdi tarafından yapıtlarının icrasında kullandığı bilinen trompet Re perdeli dir. Yapısından dolayı oda müziğinde veya solo çalgı olarak nadir kullanılan bu çalgıya ait Mozart’ın bir trompet konçertosu, Handel’in korno ve trompet konçertosu bulunmaktadır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.