Akkiraz’la Doğu Felsefeleri Konseri
18 Mayıs 2010 Salı - 10:58     2.281 kez okundu.    
Akkiraz’la Doğu Felsefeleri Konseri

Akkiraz’la Doğu Felsefeleri Konseri

Ülkemiz dünya üzerinde iki önemli kıtayı birleştiren kültür mozaiği bir yapıya sahiptir. Avrupa ve Asya kıtasının birleştiği bir çok medeniyete kucak açmış tüm dünyanın göz bebeği ülkemiz iklimi, maden, toprak, su kaynakları ve tarih zenginlikleriyle dinsel ve kültürel felsefelere sahiptir.

Doğu felsefeleri içinde Alevilik ve Bektaşilik düşüncesi hümanist öğretiye dayanan ve özünde ‘insan’ olmanın yüceliğini barındıran bir ‘yol’dur. Felsefenin yaşatılması, yaşama uyarlanması için büyük aşıklar ve ozanlar tarafından nice şiirler, öyküler, şarkılar, destanlar, deyişler yazılmıştır. Deyiş geleneği günümüze kadar gelmiş ve Alevi- Bektaşi müziği saygın yorumcuların nefesiyle yaşamıştır. 23 Mayıs 2010 Pazar günü saat 20:00’de Sebahat Akkiraz CRR’de Batı senteziyle harmanlanmış en yeni yorumlarıyla müzikseverlerin huzurunda olacak. Hacı Bektaşi Veli ’nin felsefesi insanın olduğundan öteye gitmesini sağlayarak ve eğiterek insan-ı kamil olması için uzun bir yürüyüşüdür. ‘Eline, beline, diline hakim ol’ sözüyle insanın karşılıklı yaşam haklarının sınırlarını saygıyla öğrenmesini ve kurallarıyla yaşama geçirmesini sağlar. Bu yolda aşk vardır, acı çekmek vardır. Maddi dünyadan uzaklaşıp, manevi dünyanın iç zenginliklerine kavuşmak vardır. Aydınlık fikirleri ve özgürce düşünen, Atatürk ilke ve inkılaplarına da son derece bağlı olan bu felsefenin insanları müzik ve edebiyatta bir çok değerli sanatçı yetiştirmiş ve eserleri günümüze kadar gelmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.