Al Di Meola Rüzgarı
20 Nisan 2010 Salı - 09:53     1.897 kez okundu.    
Al Di Meola Rüzgarı

Al Di Meola Rüzgarı

CRR Konser salonlarında flamenco gitar ustası Paco De Lucia’dan sonra, dünyaca ünlü usta gitar sanatçısı Al Di Meola’yı ağırlıyor.

Değerli gitar ustasının konseri 26 Nisan 2010 Pazartesi akşamı saat 20:00’de gerçekleşecek. Çok küçük yaşta davul eğitimiyle müziğe başlayan Al Di Meola, 9 yaşında Beatles grubundan etkilenerek gitar çalmaya başlar. 1971 yılında Caz eğitimi almak üzere Berklee Müzik Okulu’na girer. Ve caz klavyecisi Barry Miles ile caz füzyon grubunda gitar çalmaya başlar. 1974 yılında ünlü caz piyanisti Chick Corea’nın öncülüğündeki ‘Return to Forever’ grubuyla geniş seyirci kitlelerine konserler vermeye başlar. Grubunda Stanley Clarke (basgitar), Lenny White (davul) gibi önemli isimlerle çalışır. 1976 yılında grubun dağılmasının ardından kariyer yolunda yalnız ilerlemeye başlar. Aynı yıl ilk albümünü gerçekleştirmesinin ardından Paco De Lucia ve John Mc Laughlin’le flamenco üçlüsü kurar. Dünya gitarcıları arasında önemli kariyeri bulunan Al Di Meola gitar sololarının teknik üstünlüğü, çok hızlı icrası ve muhteşem besteleriyle gitar öğrenmek isteyenlerin de idolü haline gelmiştir. Güney Amerika müziğine ilgi duyarak tango müziği üzerine çalışmalarını yoğunlaştırıp, bu türde de çok başarılı albüm çalışmaları yaptı. Arkadaşı Arjantinli akordeon ustası ve tango müziği bestecisi Astor Piazolla ile uzun zamanlar tango müziği üzerine çalıştı. 1996 yılında De Lucia ve Lauhglin’le yaptıkları ‘Guitar Trio’ albümüyle dünya turnelerine çıktılar. 2006 yılında elektrogitarıyla Leverkusen Caz Festivali’ne katılan Meola, ‘Return to Electric Guitar’ DVD’siyle farklı bir çalışmaya imza attı. Al Di Meola daha çok uzun yıllar yeri doldurulmayacak etkide ‘En İyi Caz Gitaristi’ derecesiyle müzik otoriteleri tarafından kabul görmüş önemli müzik adamlarından biridir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.