Al Pacino’dan Shaekspeare Oyunu- Venedik Taciri
23 Ekim 2011 Pazar - 11:08     3.386 kez okundu.    
Al Pacino’dan Shaekspeare Oyunu- Venedik Taciri

Al Pacino’dan Shaekspeare Oyunu- Venedik Taciri

‘Baba’ filmlerinin efsane yıldızı Al Pacino, ünlü yazar William Shaekspeare’in muhteşem eseri ‘Venedik Taciri’ni, ülkemizde sahneye koyacak.

 Geçtiğimiz aylarda II.Richard oyunuyla ülkemize gelen Kevin Spacey’in ardından, Al Pacino ile on yıl öncesine kadar ülkemizin haritadaki yerini bilmeyen ünlü Holywood yıldızları semalarımızda parlıyor. 2010 yılında sahneye koyduğu Venedik Taciri’ni oynamaya başlayan Al Pacino, Broadway’den, İngiltere, İspanya, İtalya sahnelerine taşıdığı eseri 28 Kasım’da İstanbul’da Hasköy İplik Fabrikası’nda bir kokteylle tanıtacak. Ocak 2012’de dört galayla sahneleyeceği oyunda sürpriz bir Türk oyuncu, Al Pacino’ya oyununda eşlik edecek. Venedik Taciri, bir komedi yapıtı olsa da içinde ciddi mesajlar verilmektedir. Oyundaki kötü adam Yahudi tüccar- tefeci Shylock, borç verdiği Antonio’dan borcunu ödeyememesine karşılık vücudundan birkaç gram et keserek, diyetini alacağını söyler. İşleri tersine giden Antonio iflas edince, Shylock diyetini ister. Kurulan mahkemede Antonio’nun sevgilisi Portia kılık değiştirerek avukat rolüne bürünür ve kıvrak zekası sayesinde Antonio’yu kurtarır. Mahkemede yapılan sözleşmede diyetin dirhem et olduğu yazılmakta, kan akacağı yada alınacağı yazmamaktadır deyince, hakim bir damla kan akıtılmadan etin alınması kararını verir. Shylock’un bir damla hristiyan kanı akıtması halinde tüm mal varlığını kaybedeceği de karara bağlanır. Bunun üzerine diyetinden vazgeçen Shylock’tan Antonio şikayetçi olur. Antonio, şikayetten tek şartla vazgeçeceğini, Shylock’un hristiyanlığı kabul etmesi karşılığında o’nu bağışlayacağını söyler. Böylelikle bu traji komik hikaye kimsenin canı yanmadan tatlıya bağlanır. 16.yüzyıl ortalarında yaşamış olan büyük yazar William Shaekspear’in Venedik Taciri eseri, 1914 yılında sessiz film olarak beyazperdeye konulmuş ve çağımıza kadar modernize edilerek tiyatro, sinema ve müzikallerde perdelenmiş, görsel ve içerik açısından değerli bir eserdir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.