Ali Poyrazoğlu’ndan Müzikli Gösteri: Asi Kuş
22 Aralık 2012 Cumartesi - 11:42     2.671 kez okundu.    
Ali Poyrazoğlu’ndan Müzikli Gösteri: Asi Kuş

Ali Poyrazoğlu’ndan Müzikli Gösteri: Asi Kuş

Türk Tiyatrosunun önemli isimlerinden Ali Poyrazoğlu bu kez müzikli bir gösteriyle hayranlarının karşısında olacak. Hayata, sanata, aşka farklı bakış açılarıyla izleyenlerini sürükleyen sanatçı George Bizet’in ünlü

Carmen operası, Don Jose, Toreador ve hatta Boğa rolüne kadar soyunup, tiyatro, bale, opera her sanat dalında hayata dair biriktirdiği  ne varsa seyircisiyle paylaşacak. 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başlayan oyunculuk kariyerini Kent Oyuncuları, Dormen Tiyatrosu Ulvi Uraz Tiyatrosu ve Gülriz- Erol Sururi Tiyatrolarında devam ettirmiştir. 1972 yılında kendi adına kurduğu Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ile uzun yıllardır sahne çalışmalarını sürdürmektedir. Pera Palas adlı oyunda New York – Broadway sahnesinde İngilizce olarak başrol oynamıştır. 1970 yılında sinema dünyasına giren sanatçı iki yıl içinde 20 filmde rol almıştır. Uzun bir aradan sonra Yeşilçam’a geri dönen sanatçı 1988 yılında müzisyen, besteci Mazhar Alanson’la başrolünü  paylaştığı ‘Arkadaşım Şeytan’ filmiyle 1989’da 2.Ankara Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne, ‘9’ adlı filmiyle de 8.Sadri Alışık Ödülleri- En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Uzun zamandır tek kişilik oyunlarıyla sahne deneyimlerini, hayat birikimlerini, edebi dil ustalığını hayranlarıyla paylaşan sanatçı ‘stand- up’ gösteriden ziyade ‘meddah’ geleneğini sürdürmektedir. Kültürel birikim, sosyal hayat, aile terbiyesi, görgü ve kuralları, insan ilişkileri konularını irdeleyen ve son derece düzgün Türkçesiyle vurguları sağlam yaparak seyirciyi kendine sürükleyen sanatçı sevilerek izlenmektedir. Tek kişilik oyunlar, tiyatro ve drama sanatında gerekli ve yeterli tüm birikimlerini yapmış olan oyuncunun tek başına yaptığı, yazılmış oyundur. Tek kişilik oyun dalında uzun yıllardır başarıyla izlenilen Ferhan Şensoy’da ‘Ferhangi Şeyler’ oyununu 1987 yılından bu yana aralıksız oynamaktadır. Gündelik olayları, toplumun bakış açısını dile getirerek ve zaman zaman da hicvederek oynayan sanatçı 2011’in Şubat ayında 1670.inci oyunun sergilemiştir. Murathan Mungan’ın yazdığı ve Kent Oyuncuları’nda sahnelenen ‘Bir Garip Orhan Veli’de tek kişilik oyun olarak sahnelenmiştir. Broadway sahnesinde gerçekleşen tek kişilik en uzun oyun ‘Caveman’, ‘Mağara Adamı’ Rob Becker tarafından üç yılda yazılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.