Ali Poyrazoğlu’nun ‘Asi Kuş’u Trump Towers’ın Damına Konuyor.
27 Ekim 2013 Pazar - 14:03     2.006 kez okundu.    
Ali Poyrazoğlu’nun ‘Asi Kuş’u Trump Towers’ın Damına Konuyor.

Ali Poyrazoğlu’nun ‘Asi Kuş’u Trump Towers’ın Damına Konuyor.

Türk Sinema ve Tiyatrosu’nun en değerli sanatçılarından yazar ve yönetmen Ali Poyrazoğlu, geçen yıl İstanbul Tiyatro festivali’nde sahneye koyduğu müzikli gösterisi ‘Asi Kuş’la 26 Ekim 2013 Cumartesi günü yeniden seyircisiyle buluştu.

27 Ekim ve 22 Kasım 2013 Trump Towers Mall’de aynı oyunuyla hayranlarının karşısına çıkacak olan sanatçı opera, bale, güldürü ve tiyatroyu ustalıkla birbirinin içine geçiriyor. Ali Poyrazoğlu’nıu ‘Asi Kuş’ta Carmen, Don Jose, Bizet, Boğa, Toreodor olarak tüm rollerin içinde görmek mümkün. Sahneye Bizet’in ‘Carmen’ adlı eserinin uvertüründen sonra uzun altın sarısı bir frakla çıkan sanatçı oyun gücü, esprileri, fıkraları ile önce seyirciyi kendine kilitliyor. ‘Carmen’in konusu içerisindeki tüm konu, ses renkleri, oyunculuk, dans ve dekorla birlikte o denli anlatıyor ki bilmeyen seyirci dahi adeta ‘opera’ sanatı hakkında bilgiye sahip oluyor. ‘Carmen’ operası içindeki ‘Habanera’ eserine değinen sanatçı şarkının içinde bulunan ve oyuna adını veren şiirini söylüyor. ‘Aşk asi bir kuştur, onu kimse evcilleştiremez.’ diyor. Oyununda dimağlara sürekli bilgi şırıngalayan Ali Poyrazoğlu, oyunun isim ve manasına uygun olarak bir başka ‘asi kuş’un hayatına giriyor. 17. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış, kendi çizip, yaptığı kanatlar yardımıyla 1632 yılının lodoslu bir sabahında Galata Kulesi’nden, Üsküdar, Doğancılar Meydanı’na inen Hezarfen Ahmet Çelebi’nin o dönem Avrupa’da büyük yankılar uyandıran deneyini padişahın bir ‘bir kese’ altınla mükafatlandırışını hicvediyor. Tarihte bilindiği gibi Hezarfen Ahmet Çelebi, bu bir kese altın ödülünü aldıktan sonra da çok bilgili ve becerikli olması nedeniyle tehlikeli olabileceği düşüncesiyle Cezayir’e sürgün edilmiştir. Ali Poyrazoğlu, ‘Asi Kuş’ sahnesinin sonunda Zeki Müren’le bir anısını canlandırıyor. İki saatlik güldürü ve sanat dolu gösterinin ardından seyirciler koltuklarından gözyaşlarına boğularak ayrılıyorlar. 1 Ocak 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Poyrazoğlu, tiyatro oyunculuğuna İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başlamıştır. Kent Oyuncuları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Gülriz Sururi- Engin Cezzar Tiyarosu gibi önemli tiyatro gruplarında da sahne alan sanatçı 1972 yılında kurduğu Poyrazoğlu Tiyatrosu ile New York, Broadway’de ‘Pera Palas’ oyunundaki başrolünü İngilizce olarak canlandırmıştır. 70’li yıllarda sinemaya da el atan sanatçı, ‘Canavar Cafer’, ‘Hop Dedik Kazım’, ‘Çapkın Kızlar’ ‘Bulunmaz Uşak’, ‘Elma Şekeri’, ‘Japon İşi’, ‘Mahallede Şenlik Var’, ‘Ne Alsan İki Buçuk’, ‘Asiye Nasıl Kurtuluş’ gibi filmlerde başrol ya da yardımcı erkek oyuncu olarak yer almıştır. 1989 yılında 2.Ankara Film Şenliği’nde ‘Arkadaşım Şeytan’ filmindeki ‘Şeytan’ rolüyle ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü almıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.