America Folk Grubu’ndan Bir Yıldız Kaydı
30 Temmuz 2011 Cumartesi - 16:20     3.678 kez okundu.    
America Folk Grubu’ndan Bir Yıldız Kaydı

America Folk Grubu’ndan Bir Yıldız Kaydı

Amerikan Folk Müziği’nin ünlü grubu America grubunun kurucusu Florida eyaletinden Panama City doğumlu Dan Peek 60 yaşında yaşamını yitirdi.

1970’li yıllarda dünya çapında üne sahip olan 1960 yılında grup arkadaşları Gerry Beckley ve Dewey Bunnell’le bir araya gelerek, güzel ve başarılı işlere imza atan grup müzik kariyerinde önemli yerlere geldi. Ancak Dan Peek 1977 yılında solo çalışmalar için gruptan ayrıldı. Dan Peek’in doğduğu Florida eyaleti Amerika Birleşik Devletleri sınırlarındadır. Atlas Okyanusu’nda 933 kilometre sahili bulunan eyaletin Meksika Körfezi’ne kıyısı ise 1239 kilometredir. Eyaletin başkenti Tallahasse’dir. İlk insan taşıyan uzay aracı Apollo 11 uzay gemisi 1969 yılında Florida’da bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılmıştır. Amerikan Folk Müziği yada bir başka deyişle Amerikan Halk Müziği (Country) ABD’nin güneydoğusunda yaşamını süren beyaz ırka ait bir müzik tarzıdır. 1920 yılında yoksul Amerikan köylülerin arasında yayılan tarz, topraklarındaki sömürgecilerin miras olarak bıraktıkları müziğin, İngiliz ve İskoç halk şarkılarının ezgisiyle birleşmesinden meydana gelmiştir. Eşlik sazları keman, gitar ve banjo’dan oluşmaktadır. 1930 yıllarda Nashville’de doğan müzik türüne orman köylülerinin müziği olarakta tanımlanmaktadır. Country ve western tarzı olarak benimsenen müzik türü 1950’li yıllardan sonra Rock’n Roll akımına da tesir etmiş olup, bir çok ünlü rock yıldızı country tarzından yetişmiştir. Elvis Presley, Johnny Cash, Bill Haley, Carl Perkins türün önemli temsilcilerindendir. Country Rock tarzı Amerika’da Caz müziği kadar yaygın, sevilen ve sayılan müzik türüdür.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.