Anadolu da Müzik
9 Eylül 2009 Çarşamba - 16:58     8.345 kez okundu.    
Anadolu da Müzik

ANADOLU’DA MÜZİK

Anadolu müziği çeşitli arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkan bulgular aracılığı ile bilinir. Enstrümanlar ilkel ve gelişmemiştir.

 
Örnek olarak koyun kemiğinin çentiklenmesiyle bu çentikli yüzeye bir başka parçanın sürtünmesiyle ses çıkarılan bir müzik aletti verilebilir. Genelde bu alet dini törenler sırasında kullanılırdı. Bir başka çalgı ise gene aynı malzemeden olup, üflemeli yapıda olup müzikten çok birbirlerini tehlikelere karşı uyarmak amacıyla kullanılmaktaydı.

 

     Anadolu’da metal kullanımının başlamasıyla bakırdan üretilmiş küçük enstrümanlar bulunur (M.Ö.7250-6780). Bu dönemlere ait kazılarda lir çalan kadın yontuları gibi belgelere rastlanmaktadır. Bir başka örnek ise bir vazo üzerindeki resimden şenliklerde çalgı olarak saz benzeri telli aletlerin kullanımı dikkat çeker (M.Ö.1400).

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.