Andre Rieu’ye Hasretin Bitmesine Tam İki Ay Kaldı
29 Eylül 2013 Pazar - 09:55     1.907 kez okundu.    
Andre Rieu’ye Hasretin Bitmesine Tam İki Ay Kaldı

Andre Rieu’ye Hasretin Bitmesine Tam İki Ay Kaldı

Müzik otoritelerince dünyanın bir numaralı müzisyenlerinden Hollandalı keman virtüözü Andre Rieu, tam iki ay sonra 29 Kasım 2013 2013 saat 21:00’de Sinan Erdem Olimpik Spor Salonu ’nda kendisini hasretle bekleyen hayranlarına muhteşem bir konser gerçekleştirecek.

Her konserine 50- 60 bin kişinin katıldığı ve biletleri aylarca önce tükenen keman sanatçısı Andre Rieu olimpiyat statlarında konserler gerçekleştiren ilk ve tek klasik müzik sanatçısıdır. 15.000 izleyicilik olimpik Sinan Erdem Salonu’nda Türk müzik severlerle bir araya gelecek olan Andre Rieu, bugüne kadar 30 kez dünya müzik listelerinde birincilik elde etmiştir. 355 Platin Plak, 35 milyonu aşkın DVD satışı, 2012’de dünyanın en fazla satan erkek sanatçı sı, 2009- 2011 yılları arasında Top 10 Tur Sanatçısı ve 2012 Pollstar listelerinde En Çok Kazanan müzisyenler listesinde yer almıştır. New York Times’ta yayınlanan ilginç bir tespitte Andre Rieu’nun klasik müzik dalının Madonna’sı olarak kabul edildiği, yaptığı müziği ve sıcak kişiliğiyle tüm dünyayı kucaklayacak bir sanatsal yapı ve karaktere sahip olduğu söylenmektedir. Brezilya’da konser vermesi için Brezilya Devlet Başkanı’nın bizzat Hollanda’ya giderek Ander Rieu ile görüşmeler yaptığı ve bu konuda ikna ettiği de bilinmektedir. 1949 yılında Hollanda’da dünyaya gelen Andre Leon Marie Nicolas Rieu, başarılı bir kemn sanatçısı olduğu kadar aynı zamanda bir orkestra şefi ve bestecidir. Johann Strauss Orkestrası ve Maastricht Salon Orkestrası’nı kuran sanatçı Strauss valslerine kazandırdığı yorumlarla ‘Waltz King’ (Valslerin Kralı) adı verilmiştir. Hollanda’nın Maastrich kentinde dünyaya gelen sanatçının babası da Limburg Senfoni Orkestrası ve Leipzig Operası’nın orkestra şefidir. Küçük yaşlarda babasının verdiği keman dersleriyle müziğe başlayan Rieu, Maastricht, Lüttich ve Brüksel Konservatuarı’nda eğitimini tamamlamıştır. Limburg Senfoni Orkestrası’nda 10 yıl görev yapan sanatçı 1978 yılında kendi salon orkestrasını kurmuştur. 1987 yılına kadar orkestrası ile konser ve albüm çalışmaları gerçekleştiren Rieu, aynı yıl Johann Strauss Orkestrası’nı 10 kişiden oluşan bir oda orkestrası şeklinde kurarak dünya turnelerine çıkmıştır. Kısa zamanda orkestra üyeleri ni 50 kişiye çıkaran sanatçı 19.yüzyıl klasik müziğinin ruh ve atmosferini koruyarak yurt dışı çalışmalarına devam etmektedir. Maas Nehri üzerinde yer alan ve Belçika’ya komşu olan Maastricht kenti Hollanda’nın en eski yerleşim birimleri ndendir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.